30/12/07

Gezuar vitin e ri 2008 !
Urimet e mia me te mira per te gjithe, dhe veçanerisht per disa miqte e mi te mrekullueshem!

Faqet

Tashme eshte lajm zyrtar. www.faqet.com nuk ekzistojne me sipas nje shpalljeje te pakuptueshme qe lexova atje. Ndodhi krejt papritur dhe nderkohe qe ishte shpallur versioni i ri modern per FAQET. Me vjen keq sepse kam ca foto dhe shkrime atje, te cilat i humba pergjithmone. Njoftimi eshte krejtesisht i paqarte. "Faqet tani jane bere pjese e rrjetit nderkombetar face2page.com" Pra duhet rifilluar gjithçka nga e para me sa kuptohet. Po shkrimet tona te vjetra??

Po e modifikoj kete shkrim sepse kam lajme te reja !

Administratori zyrtar i FAQET.COM thote se do t'ju krijoj mundesine anetareve te marrin shkrimet e vjetra. Une personalisht kam atje disa shkrime qe nuk i kam konservuar dhe me sa po kuptoj do te mund ti kem serisht.
Ndoshta u tregova pak i nxituar me shkrimin e meparshem, por gjithashtu " Gorani Studio " do te kishte vepruar me mire te sqaronte te interesuarit nepermjet nje e-maili apo njoftimi te detajuar, pa u krijuar keqkuptime.

23/12/07

Kristo Hyka foto

Me pelqejne shume fotografite e tij ne Flickr. Kristo Hyka jeton ne Athine dhe eshte nje nga personat qe te bejne krenar te jesh shqiptar. Serioz, zemermire dhe plot klas. Miremban edhe nje blog ne gjuhen greke. Faleminderit per gjithçka Kristo, je shume i mire !!! Shikoni fotot e tij KETU:

15/12/07

Fund 2007


Me pelqenin festat kur isha i vogel. Tani e kane humbur pak lezetin e dikurshem, por sidoqofte duhet festuar. Dikur ishte çdo gje me e bukur dhe njerezit qene me te mire. Sot ne nje bote perhere e me teper te pushtuar nga egoizmi dhe zilia apo te tjera si keto s'ka shume mundesi per te shijuar gjerat siç duam dhe meritojme. Edhe kur shkoj ne Shqiperi asgje nuk eshte si me pare, aq sa ka raste qe me duket vetja si i huaj ne shtepine time. Duhet te jete nje pershtypja ime, ndoshta e kam gabim por njekohesisht kam ndergjegjen e qete. Ngaqe nuk i kam borxh askujt.
Pas viteve jete jashte shtetit ndryshon pak mentaliteti, megjithese kam njohur edhe njerez te pandryshueshem. Kam nje avantazh: Une s'kam zili askend. Zilia eshte nje ndjenje e panjohur per mua.
Viti 2007 qe goxha i suksesshem per mua dhe me vjen pak keq qe perfundoj. Me vjen keq qe po e mbyll disi ne vetmi duke mirembajtur nje blog pa komente, por shoh qe ndihem mire pa komente keshtu i zhytur ne mendimet e mia pa degjuar askend. Ndihem disi me i lire pa komente vizitoresh, megjithese s'kam asgje kunder jush. Eshte vetem nje zgjedhja ime personale.
Ju uroj te gjitheve Gezuar Krishtlindjet dhe vitin e ri !
Sinqerisht
Erion

12/12/07

Kopertina e re


Libri im ka kopertine te re. U perpoqa t'i jap nje pamje me dinjitoze, sipas mundesive te mia.
Kjo vlen vetem per librin e shtypur ne leter, ndersa e-book ka ende kopertinen fillestare.
Po te deshironi mund ta blini tek Lulu.com . Portali funksionon ne gjuhet kryesore te botes, e cila mund te ndryshohet sipas deshires ne pjesen e poshtme te faqes.
Kete roman mund edhe t'ja beni dhurate dikujt tjeter me rastin e festave.
Tashme ky liber s'ka nevoje per publicitet. Reklama me e mire jeni ju mijera lexuesit e tij qe e keni shkarkuar ne internet apo e keni blere ne librari. Ju kujtoj se vetem brenda nje jave, komuniteti shqiptar i Italise qendrore bleu 150 kopje dhe rreth 100 kopje te shitura ne Vlore.
Ne qofte se ndonjeri prej jush nuk ka mundesi teknike apo financiare ta blej une jam i gatshem t'i dhuroj versionin e-book ne PDF, mjafton te me kontaktoni me e-mail . Ne fund te fundit jam mesuar te bej sevap. Sidomos ne prag festave.;))
Ne rast se nuk shkruaj ne ditet e ardhshme ju uroj te gjithe vizitoreve GEZUAR FESTAT.
Falenderoj per vemendjen vizitoret e rregullt te ketij blogu. Po shoh nga statistikat se kryesisht ju jeni nga Shqiperia, Kosova dhe Italia apo SHBA etj., etj.
Ju pershendes perzemersisht !
Erion

09/12/07

Duke enderruar pranveren


Ben shume ftohte dhe filloi debora. Debora eshte romantike per mua, kurse ngrica e akulli s'me pelqejne. Do te doja ta shkrija akullin me sy dhe te ngrohja shtepine time, por nuk kam kaq forca te mbinatyrshme.:)
Dielli i pranveres se ardhshme do te ngrohi gjithçka, dhe do te na largoj kujtimet e dimrit te ftohte.
Mire u lexofshim ne te ardhmen !

Dhuratat e fundvitit


Ah sa te veshtire e kam per te zgjedhur dhuratat ! Keto dite duhet te blej ca dhurata per festat e fundvitit. Mbase do me bejne edhe mua ndonje peshqesh te bukur ?!
Nuk eshte kollaj t'i kenaqesh njerezit me ate qe u dhuron. Ata pretendojne shume dhe japin shume pak!
Secili prej nesh do harxhoj shume te holla me shpresen qe t'ja kalojme sa me mire.
Kam qejf t'i bej pak reklame librit tim te ri. Une vdes per nje çike reklame ;)))
Per ata qe nuk e kane lexuar romanin, do ta gjejne edhe ketu.

06/12/07

Dashuri midis trendafilash te kuqTrendafilat e kuq me kercell te gjate kishin pushtuar kater kendet e dhomes. Mbi tavoline ajo pa nje vazo me karafila dhe kjo e joshi me teper. Nuk foli asnjeri nga te dy gjate kohes qe ajo admironte lulet me sy. Ne heshtje ajo mori nder duar nje buqete me trendafila te fresket dhe u drejtua tek dhoma e gjumit. I dashuri e ndoqi nga prapa me karafila ne dore dhe shikonte sesi ajo po shperndante mbi krevat petalet e luleve. çarçafi i bardhe u mbush me pika te kuqe nga petalet e luleve. - Pak muzike e dashur ? pyeti me drojtje ai. Femra pohoi me krye dhe dhoma u mbush me tinguj muzike te amerikes latine. Muzika shoqeroj zhveshjen e saj delikate dhe shtrirjen mbi kervatin plot petale trendafili. Vithet e saj te vogla dukeshin shume here me te bukura para se ajo te hiqte mbathjet, ndersa kofshet qene me te vertete forma te bukura. - Eja.- tha ajo duke i ngulur syte plot egersi. Ka raste qe prej epshit syte e njerezve shfaqin pak egersi nga mungesa e durimit. Gjoksi i saj i madh e humbi pak formen joshese kur femra u shtri. Sikur te donte te zbukuronte vajzen ai i hodhi petale karafili te tjera ne bark dhe kraharor. Ajo qendronte e mpire dhe vetem kur e pa qe ai po e zgjaste shume me lulet e preku tek xhinset duke e ledhatuar ne pjesen me te ndjeshme mashkullore. - Kjo ishte deshira me e madhe per mua, te te shihja midis lulesh e dashur. Me shpejtesi ai u zhvesh dhe u shtri prane saj pa harruar ti puthte floket e zi.- Dua per pak çaste te jem si femija yt dhe te thith gjirin tend .- Ajo pa folur ndryshoj pozicionin ne krevat dhe ai vendosi kryet mbi prehrin e saj per t'i thithur gjoksin si bebe. Thithja e gjoksit e ndezi krejt vajzen. Me sy gjysme te mbyllur ajo dukej e perhumbur ne kenaqesi. Pas pak ai u ngrit nga shtrati dhe i vuri penisin e tendosur ne mes te gjirit duke e ditur qe ajo do t'ja shtrengonte penisin me cicat e saj. Shume femra eksitoheshin nga ky gjest erotik, pasi i bente te ndiheshin pronare te mashkullit te bllokuar atje ne mes te kraharorit midis dy cicave. Ledhatimet e tyre vazhduan dhe ajo zoteronte nder duar organin gjenital. Ajo e preku me te dyja duart sikur donte te ngopej me mashkull, derisa ai krejt padurim u shtri prane saj pa nguruar te hipte mbi vajzen. Siper saj ajo ndjeu krejt peshen e trupit mashkullor mbi te. Kjo gje e beri te ndihej e deshiruar, ose thene ndryshe, e ngopur me mashkull. Po vononte penetrimi i tij. Djali po i puthte syte asaj derisa ajo me syte e mbyllur i tha:- Dua nje femije nga ty. - Po. Do ta doja edhe une keshtu midis lulesh, sikur te mos mjaftonte kjo lulja jote mahnitese! Pas kesaj penisi depertoj brenda seksit femeror. Ajo qe vertet mahnitese dhe ashtu midis shtytjesh, shtrengimesh e puthjesh bene dashuri me nje zjarr te papare. Ne momentet e fundit ai mori disa petale lulesh nga krevati dhe ja vendosi mbi fytyre. U perqafuan perseri, nderkohe qe ai po derdhte "nektarin" brenda goces se etur per dashuri. Ishte nje derdhje marramendese, e bukur dhe e nevojshme. Madje shume e veçante midis trendafilave te kuq te bashkuar me ndjenjat, dashurine dhe kenaqesine totale !..
E.Selmani

04/12/07

E mrekullueshmja Gishteza

Ka njerez qe me miresine tyre duken si yje te larget dhe te pakapshem ! S'keni nevoje te shkoni larg per te gjetur kenaqesine ne boten virtuale . Portali qe miremban e mirenjohura Gishteza eshte nje "ishull" i vogel ku te krijohet pershtypja se edhe po te mungonte dielli, buzeqeshja e asaj do te ngrohte secilin prej nesh.
Nuk do te pendoheni. Vizitoni Portalin e bukur
BOTA JUAJ

02/12/07

E ardhmja e librit

Ne nje bote gjithnje e me teper skllave e teknologjise edhe libri s'mund te bej perjashtime.
Ai eshte perhere e me teper eletronik veçanerisht ne vendet me te zhvilluara. Nuk eshte e njejta gje kur lexon e-book me librin tradicional. Libri i shtypur ne leter ka tjeter shije, por edhe kjo varet nga cilesia, bukuria e asaj qe po lexojme.
E bukura, e mrekullueshmja e librit eletronik eshte se brenda pak ditesh mberrin tek qindra lexues ne kontinente te ndryshem pa dale nga shtepia jote. Tregu i librit tradicional eshte i kontrolluar kryesisht nga autoret e famshem, te cilet ne nje menyre ose tjeter nuk u japin hapesire autoreve te rinj, sepse per te qene dhe mbetur autor i famshem duhet edhe te shkelesh mbi te drejtat apo endrrat e autoreve te rinj. Ne raftet e librarise s'para gjejne vend librat me poezi. Librashitesit kane alergji nga poezia e cila shitet shume pak ose aspak. Deri diku me mire proza.
Autori i ri me nje treg libri te kontrolluar nga Masoneria apo klane te ndryshem, gjen vetem pak hapesire ne internet.
Jam i lumtur qe librin tim "Endrrat e thyera" e kane lexuar qindra e qindra, ndoshta mijera persona ne kontinente te ndryshem. Kam statistika vetem te pjesshme per kete, por jane shifra qe do te gezonin ç'do autor.
E gjithe kjo vetem me promovimin qe i bera une ne dy blogje dhe disa link qe vendosen ne faqet e tyre miqte e mi virtual arrita te gjeja lexuesin tim. Do u jem mirenjohes perjetesisht atyre qe me thane nje fjale te mire. Une ju njoh se kush jeni por s'po permend emra.
Deri diku jam mjaft i vetmuar ne promovimin e ketij libri, por çdo gje eshte reciproke.

e-book ka avantazhin qe gjendet edhe falas ose me çmim te lire. Une kam dhuruar qindra e qindra e-book megjithese 90 % e lexuesve nuk me thane as faleminderit. Prandaj sinqerisht s'kam me asnje deshire te bej dhurata.
Si perfundim libri tradicional nuk do te vdesi kurre por edhe ai eletronik do te gjej shume hapesire ne te ardhmen. Per autoret e rinj e ardhmja e librit eshte dhe do te jete gjithmone e me teper eletronike. Keto jane kushtet e tregut.

29/11/07

Perballe admirueses time

Ajo me shikon me kureshtje dhe plot admirim. Jemi perballe njeri-tjetrit ne nje kafene plot me njerez. Admiruesja ime ka realizuar me ne fund nje nga deshirat e saj. Takimin me mua. Birra ime po mbaron ndersa ajo veç sapo ka lagur buzet me Coca-cola, dhe ndjek me sy levizjet e syve te mi. E kam patur gjithnje te veshtire t'i shoh njerezit drejt e ne sy. I shmangem gjithmone kryqezimeve te veshtrimeve, paçka se ndoshta shumica juaj nuk e beson se deri diku jam tip i ndrojtur.

Admiruesja ime ka sy te medhenj dhe floke te gjata ngjyre geshtenje. Eshte krehur bukur dhe bluza e saj e ngushte shfaq dhunshem gjoksin e saj te madh.
Per here te pare gjate bisedes tone ajo thote nje paragraf te shkurter nga shkrimet e mia sikur te donte te me tregonte qe nuk eshte fanse imja krejt rastesisht.
Buzeqesh dhe kerkoj me sy kamarierin per te porositur nje birre te dyte. Dua te pi per te mposhtur sikletin qe po me shkakton biseda. Birra e dyte erdhi dhe papritur ajo thote paragrafin e dyte nga shkrimet e mia. Ka mesuar permendsh disa theniet e mia. Ky eshte kulmi !! Thote se ka lexuar dy here librin tim te sapobotuar dhe e kam çuditur shume .
çuditerisht une jam idhulli i saj dhe ka ne dhomen e saj dy fotografite e mia qe i ka shkarkuar nga interneti. Vendos dy duart mbi tavoline dhe pas pak ajo me prek si pa dashje doren time te majte. Nuk flasim per pak çaste derisa duart tona bashkohen plot embelsi. Shihemi ne sy dhe une e ul prape shikimin duke pare goten me birre.
S'di çte bej ! Ajo nuk m'i ndan syte dhe pas pak me thote:- Me ke çuditur me mentalitetin tend !
Flet ne dialektin e Tiranes dhe kjo e ben te paperballueshme per mua. Gjithnje me ka pelqyer te flas me femra tiranase. Dialekti ose theksi i embel i ben te duken marramendese, pavaresisht nga pamja e jashtme. Une kesaj here nuk bej asnje perpjekje per te fshehur theksin tim jugor. Ka te ngjare qe i pelqen dialekti i jugut !? Ku ta dish ?
- S'kam dyshim, thone se vij nga nje bote tjeter. hahahaha , qesha me te madhe.
- Erioni, ti ke diçka qe se kuptoj mire, por shume interesante.- thote ajo me ate tingullin e embel te Tiranes, ate me eksituesin per nje mashkull nga jugu.
Vajzat e Vlores ndonese jane shume te bukura u mungon pak ajo finesa prej femre per shkak te dialektit te vrazhde vlonjat, kurse keto tiranaset e folura i ben te duken shume te kendshme.
Perseri pa asnje perpjekje per te fshehur origjinen time labe i them: - Une jetoj per qejfin tim dhe s'ka shume rendesi nese me kuptojne te tjeret. Nderkohe te dyja duart tona jane bashkuar mbi tryeze. Kam pershtypjen se po me shikon shpatullat e gjera . Une i ngul syte perseri syte tek gjoksi i saj dhe dua ta ngacmoj pak.
- Ti je nje nga ato femra qe çdo mashkull do te donte t'i gjunjezohej dhe lutej, ashtu siç mund te behej vetem perballe nje Princeshe.
- Wow! Kete s'ma ka thene kush, plako ! tha vajza
- Do te mjaftonte buzeqeshja dhe shija e buzeve te tua per te arritur kenaqesine totale çdo mashkull.
hahaha. Ajo qesh e lumtur. - Aman, leri keto. Me duket sikur po lexoj tregimet e tua.
Pas pak dalim nga lokali dhe jam ne medyshje. Me pas pershendetemi, perqafohemi dhe puthemi ne dy faqet. - Do te doja te qendroja me teper prane teje, ose te te ftoja ne Hotel, por ti e di qe une jam i martuar. Ja them keto sa per ti dale borxhit. Ne fakt s'kam asnje deshire ta zgjas muhabetin dhe as te tradhtoj bashkeshorten.
- Po e di. Po te me njihje me mire do ta kishe lene gruan tende per mua.
- Me nje fjale ti do qe te njihemi me mire, te ndahem nga ajo per ty ? e pyeta.
E perqafoj prape pa i dhene kohe te pergjigjet. I kthej shpinen dhe largohem me ngut. Nuk i kthej syte mbrapa dhe s'dua te shoh asgje.
Tashme e kuptova perfundimisht qe vajzat shqiptare kerkojne ne internet kryesisht vetem burra per t'u martuar.

P.S Ju kujtoj se ne kete blog nuk pranohen as komente dhe as e-mail nga vizitoret

26/11/07

Perballe monumentit te pavaresise


Botimi i dyteErion Selmani (Nentor 2006) Edhe pse u rrezua muri i Berlinit e rane Kabuli e Bagdati. Edhe pse bandat dogjen Shqiperine ne vitin 97. Ndonese greket vazhdojne fushaten e tyre dinake per Vorio Epirin. Ai vazhdon ngadhnjyes triumfin e tij sikur te donte te gervishte qiellin me lartesine e tij madheshtore.Flas per monumentin e pavaresise ne Vlore tek i famshmi Sheshi i Flamurit. Me ate hijen e rende qe e karakterizon dhe e ben te duket me fitimtar, fitore te cilen e verteton me se miri Flamuri i ngritur lart. Ky monument i ka rezistuar grindjeve politike, dallgeve ekonomike, dhe fjalimeve te pafund qe kane mbajtur te medhenjte nen hijen e tij. Perballe monumentit secilit do t’i dukej çdo gje e arritshme dhe premtimet e politikaneve behen te besueshme, sidoqofte e verteta ………Monumenti eshte i shenjte per ne shqiptaret qe festojme diten e pavaresise. I lavdishmi Ismail Qemali krijoj shtetin e pavarur, ngriti lavdishem drejt qiellit flamurin kuqezi duke mbetur ne kujtesen tone perjetesisht. Perballe monumentit te lind deshira te rilindesh edhe 100 here te tjera shqiptar, perballe ketij piedestali e kupton qe endrra greke per vorio epirin eshte nje perralle e parealizueshme, kuptohet lehtesisht qe edhe pavaresia e Kosoves eshte shume pranè.Perballe monumentit te lind deshira per te mbrojtur flamurin, atdheun dinjitetin kombetar ashtu siç bene shqipet nga te gjitha trevat shqiptare me 28 Nentor 1912. Ne Sheshin e flamurit ne Vlore festohet festa me e madhe e shqiptareve kudo ne bote. Me 28 nentor ne jemi me te bashkuar se kurre e natyrisht me te forte. Prandaj le te festojme per pavaresine tone, dhe te vazhdojme t’a mbrojme ate ashtu si gjithmone. Mjafton te lexosh himnin tone kombetar per te kuptuar sesa fuqishem e duan atdheun dhe flamurin shqipet, pavarisht se dikush flet per “flamurin grek” ne Himare, flamur i cili nuk na perket, sepse ne i kemi ngjyrat tona kuqezi dhe jemi te vetmit me nje shqiponje dykrereshe ne flamur. Ate me te frikshmen!! GËZUAR 28 Nëntorin!


Hymni kombëtar

Rreth flamurit të përbashkuar, Me një dëshirë dhe një qëllim, Të gjithë Atij duke iu betuar, Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ay largohet, Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk friksohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor. Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë Atdheun në çdo vend, Të drejtat tona ne s'i ndajmë, Këtu armiqtë s'kanë vend. Se Zoti vet e tha me gojë, Që kombe shuhen përmbi dhè, Po Shqipëria do të rrojë, Për te, për te luftojmë ne.
24/11/07

Klan - Blog etj.

Thone se ne SHBA politikanet u vardisen blogerave me te njohur. Politikanet amerikan ftojne per darke persona te thjeshte qe kane nje emer ne blogosfere, per t'i shfrytezuar keta ne rast nevoje. Natyrisht ne SHBA blog-u ka tjeter vlere dhe me teper klik. Per ne shqiptaret sado gjera te rendesishme te shkruajme neper faqet personale nuk i kalojme 120 maksimumi 200 (ndoshta gaboj) vizitore unike ne dite.
Pra audienca e vogel kushtezohet nga gjuha shqipe ne te cilen shkruajme. Megjithate edhe po shkruajte ne anglisht nuk eshte e thene te kesh 10 mije vizitore ne dite, pasi sot eshte e veshtire te krijosh audience te gjere.

Ka patur disa perpjekje te gazetave te medha evropiane per te afruar blogerat e talentuar. Sipas blogosferes italiane redaksite e medha i kane blere talentet apo blogistat me te suksesshem.
Ne fakt nga pervoja ime nuk eshte e lehte te bashkepunosh me blog-un e nje gazete te madhe, sepse atje ne redaksi kane tjeter mentalitet. Mund te ndodhi qe te dergosh 9-10 shkrime dhe ata te botojne vetem dy. Disa nga keto 9-10 shkrime nuk jane te keqia, perkundrazi kane edhe fansa ne internet. çuditerisht redaksia boton shkrimet qe prej autorit konsiderohen si me te keqiat, dhe nuk kuptohet qarte nese autori po i ben vetes reklame apo thjesht po le nam.
Ne qofte se blogosfera italiane thote se blogistat e njohur marrin $$ pare nga redaksite, çfare duhet te bejne redaksite shqiptare kur bejne Copy & Paste nga interneti. Nuk te thone as faleminderit.
Para ca ditesh bisedova me nje kryeredaktor gazete. Ka simpati per shkrimet e mia etj,. por nuk paguajne. Une shkruaj mbi te gjitha per qejf por jam pak i lodhur kur shoh mosmirenjohjen e te tjereve, prandaj nuk pranova te bashkepunoj gratis me nje gazete. Shyqyr Zotit nuk kam probleme financiare po kjo s'do te thote qe duhet te bej dhurata perhere. Ne fund te fundit prej kohesh e kam provuar kenaqesine e botimit neper gazeta.
Mandej une s'mund te ndryshoj idete e mia per t'i bere qejfin kryeredaktorit X apo per te ndjekur linjen editoriale te gazetes. Une idete dhe idealet e mia nuk i ndryshoj, e aq me teper gratis !
Para ca muajsh m'u krijua iluzioni se blogosfera kishte parakaluar gazetat. Ne fakt neper gazeta veshtire se e lexon diçka argetuese, por blog-u nuk po arrin ta parakaloj gazeten. Keto jane rregullat e tregut editorial.
Le te flasim hapur . Neper blogje krijohen klane shoqerie dhe kjo ndodh edhe ne blogosferat e huaja. Pra nese nuk je pjese e grupit, deri diku je i bllokuar.
Personalisht e konsideroj jeten virtuale si diçka me sublime se sa ndarja ne grupe siç ndodh neper lagjet e qyteteve dhe fshatrave.
Jam dakort qe do besh shoqeri vetem me ate qe te hahet muhabeti, dhe s'kam ndermend t'ja prish argetimin askujt.
Duke krijuar klan-blog ne çdo lloj blogosfere qofte, s'do te thote qe mund te behet diçka me mire se te tjeret. Maksimumi qe mund te behet eshte ky: 100 komplimente per blogistin X qe meriton vetem 5 komplimente, dhe 15 tallje + 5 fyerje per blogistin me te urte.
S'duhet harruar se komplimentet e teperta te demtojne. ATA qe te bejne shume komplimente mbi te gjitha NUK TE KONSIDEROJNE RIVAL, ose mund te jene edhe admirues te flakte. Pra mungesa e nje fjale te mire mund te interpretohet edhe si konkurrence, zili apo edhe moskuptim. Jo te gjithe autoret jane te kuptueshem.
Ndodh keshtu prej mijera vitesh dhe s'ka per te ndryshuar ndonjehere!
Te krijosh klan s' eshte ndonje fitore e madhe. Fitoret me te medhaja i verteton koha.

Mendoj se e gjithe kjo eshte çeshtje mentaliteti dhe pikeveshtrimi. Nuk eshte e thene qe une te kem te drejte, e njekohesisht ka te ngjare qe te mos e kem gabim.
Secili e jeton jeten dhe e miremban blogun personal sipas qejfit te tij.

23/11/07

Foto

Kjo eshte nje ide per keto dite kur nafta dhe benzina arriten çmime te papara!;-))

Kot fare


Sot jam ne forme te mire dhe plot hare. Jam tip i qete dhe shpeshhere me pelqen vetmia.

Zhytem ne mendimet e mia dhe kjo me mjafton. U kenaqa sot kur kontrollova ca statistika rreth blog-ut e librit. Librin po e perpijne qindra persona dhe statistikat qe posedoj une jane te pjesshme. Ose per shembull blog-u im andej nga Faqet eshte me i vizituari nga te gjithe sipas http://www.alexa.com/ . Kjo nuk eshte pak midis 14 mije blogjeve shqiptare. Shumica e blogerave i kane braktisur faqet personale. Do te thote se te jesh blogger ka rendesi edhe vazhdimesia ne shkrime. Kete vit mesa pashe andej nga Faqet.Com nuk do te kete konkurs te ri per te zgjedhur faqen me te mire. Para nje viti e fitova une çmimin e pare dhe po nuk pati konkurs te ri kete fundviti do te thote se une Erion Selmani vazhdoj te mbetem nga ana zyrtare i pari dhe i fundit blogist deri me sot, fitues i nje çmimi ne historine e blogut shqiptar. Jo keq !
Nuk e them per tu mburrur por keto jane fakte. E kam thene edhe njehere tjeter se: Fitoret, edhe kur nuk jane te merituara, mbeten pergjithmone fitore!

Asnjehere nuk i kushtoj vemendje anes grafike e teknike neper blog, ngaqe e ndjej veten autor dhe jo piktor! Mua s'me interesojne fotot etj. Secili ka pasion dhe talent sipas qejfit dhe mundesive.
16/11/07

Per kenaqesine tuaj

Disa lexues me thone se u duket vetja si personazhi kryesor. Ky eshte nje liber i destinuar te mbetet ne memorien e lexuesit per nje kohe te gjate. Lexuesit e mbyllin librin " Endrrat e thyera" me keqardhjen qe mbaroj dhe me deshiren per ta rilexuar sa me pare. Te pakten keshtu thone admiruesit me te flakte.
Mos e humbisni kete krijim te thjeshte, te bukur dhe domethenes. Shkruajtur nga autori me gjithe shpirt, e ne disa fragmente edhe me lot ne sy.
Vizitoni kete librari online.

Dite pa blog


Me pelqen kafeja ekspres, turke, amerikane (e gjate). Kur shkruaj dhe kam kohe e parapelqej te gjate si dikur ne veri te Evropes.

Kam nja dy ftesa per kafe nga fanset e mia ne Tirane. Nuk e dija se ende ekzistonin fanset e mia verdalle. Mendoja se ishin zhdukur te gjitha!

Ok. Do largohem ca kohe. Jam bere pak grindavec ne boten virtuale;-))) S'kam asnje deshire te bej blog. Diteve te fundit perveç ndonje blog-u te rralle une "trembem" te bej komente ose nuk e kuptoj nese e preferojne viziten time.

S'po kuptoj asgje!

Tung!
P.S Komentet jane te mbyllura/kyçura

14/11/07

Eros dhe blog-u

Ka dy pamje erotizmi ne blog. Bile jo vetem pamje por edhe gjini. Kur shkruajne femrat diçka te "nxehte" eshte jo vetem kenaqesi, por edhe "art sublim". Ndersa eshte krejt e kunderta kur meshkujt shkruajne diçka te "nxehte". Jo ralle autori mund te quhet "manjak" etj. E gjithe jeta eshte çeshtje kendveshtrimi dhe gustoje prandaj s'ka asgje te panatyrshme.
Njihem disi edhe si autor erotik. Megjithese kam trajtuar tema dashurore asnjehere s'kam zbritur shkallet deri ne vulgaritet total.
Njoh disa autore femra qe kane permendur edhe fjale te pahijshme, por pa asnje paragjykim nga te tjeret. Keshtu eshte jeta!

Me kujtohet se gjate kohes se "lavdise dhe turpit" tim neper blog-e me kane kontaktuar disa here femrat, ato qe ne jeten normale duken shenjtore. Mbi toke s'ka shenjtor. Jemi te gjithe plot mekate dhe vese. Duhet vetem kurajo per te pranuar te verteten!!!

Une edhe sot kam ne PC disa nga mesazhet e tyre me te shthurura. Femra nga vende te ndryshme e sidomos nga zyrat e Tiranes. Te shkruajne dhe telefonojne gjate orarit te punes fantazite e tyre me te fshehta, mjafton pak talent per t'i zberthyer ......
Pra, tjeter thone ne komente apo shkrime neper forume apo blog e tjeter jane ne te vertete!
Per kete mua s'mund te ma ndryshoj mendjen askush.
Si perfundim une kam menyren time te jeteses dhe kete s'mund te ma ndryshoj askush. Ashtu sikurse une s'kam asnje deshire te ndryshoj diçka ne mendjen e te tjereve. Madje s'kam asnje te drejte per ta bere kete. Per fat te mire!

Pa paragjykime !


I shkeputa keto nga shkrimet e mia te meparshme.

- Imagjino ne tё dy duke shijuar buzёt e njeri-tjetrit, sikur tё provoje pёrkedheljet e mia, tё dёgjoje rènkimin tim tё eksituar! Do te doja tё puthja sytё e tu, buzёt e tua tё ёmbla dhe tё tё lёpija, puthja e thithja çdo pjesè tё trupit tёnd. Parajsa qёndron kёtu pranё teje dhe t’i vetёm duhet t’a pranosh qё ke dёshirё tё shkosh nё parajsё, e gjithё kjo mund tё ndodhi po tё mё pranosh mua, dhe rrugёn drejt parajsёs s’mund tё na e ndёrpresi askush, ngaqe ne tё dy e meritojmё kёtё kёnaqёsi sublime!
-------------------------
Kaluan tè paktèn dhjetè minuta derisa Ivana doli nga banja. Ishte e veshur vetèm me mbathje e mbajtèse gjiri ngjyrè blu dhe çorape tè zeza te gjata qè i mbulonin edhe pjesèn mè tè madhe tè kofshève. Ai e pa i mahnitur bukurine e saj dhe pa folur fare e ngriti né krahet e tij pèr disa çaste dhe e lèshoj èmbèlsisht mbi shtrat. As ajo s’foli dhe nuk kundèrshtoj puthjet qè i bèri ai tek qafa,veshèt, syte. Papritur ai foli; -Tè adhuroj ! çmendem pas teje!- Kèto fjalè e rritèn sé tepermi dèshirèn tek ajo, prandaj pranoj me shumè qejf puthjen e tij tek buzèt, Ishte ajo qè hapi gojèn e para dhe nxorri pak gjuhèn duke kèrkuar gjuhèn e djalit. Dy gjuhèt u bashkuan shpejt pèr tè kryer njè puthje te embel franceze. Iu bè qejfi kur pa se ai nxorri nga portofoli prezervativin dhe pasi lejoj qè ai t’i puthte gjoksin, ia morri nga dora kondomin dhe ja vendosi me duart e saj, Djali ngeli pak i stepur por tashmè ishte ajo qè kontrollonte situatèn. Me njè dèshirè tè paparè ajo i kèrceu sipèr dhe filloj tè shtrèngonte dhunshèn midis kèmbève tè saj, organin gjenital tè atij. Ajo e nderpreu papritur “vallezimin” mbi djalin dhe u afrua drejt fytyres se tij duke i afruar pubisin te goja. Ai nuk pertoi tè nxirrte gjuhen e tij dhe me disa lepirje e thithje te shpejta e lagu krejt organin femeror te asaj. Vajza u kenaq shume nga perkedhelja dhe orgazma qe perjetoj, falè gjuhès sè djaloshit. Edhe buzet e djalit qe i shtrenguan, thithen èmbèlsisht klitorin ishin vendimtare per orgazmen qe ajo arriti, ndersa ledhatonte floket e djaloshit plot me deshire dhe epsh.

13/11/07

PizzaDo te me pelqente te rikthehesha ne piceri. Jam shendoshur pak dhe sa here qe bej pizza trupi me rikthehet ne forme. Dua te bie pak ne peshe dhe po te punoj disa ore ne darke do me bente mire.

Keto dite kam te tjera gjera ndermendje dhe rikthimi si pizzaiolo do te ndodhi ne dhjetor ose janar. Kam patur fatin te punoja me nje mjeshter te madh dhe ai me mesoj ca sekrete per te bere pizza te shijshme. Pjesa tjeter per te bere diçka ndryshe nga te tjeret eshte pasioni dhe pak talent.

Jam i njohur nga keto ane si picaberes. Kam deshire te punoj disa muaj te dimrit dhe pranveres, sepse gjate veres puna jone eshte tmerr i vertete. Ne picaberesit sipas kontratave jemi te paguar mire. Ne te vertete asnje shef s'te jep kurre aq euro sa meriton. Une bej shume sherr me shefat;))) Kam nje aftesi te veçante per t'u mbyllur gojen te tjereve.;)

Kur punoja kamarier erdhi nje dite qe une sapo e shihja klientin ne sy e kuptoja se çfare pice donte te hante. Betohem eshte e vertete! çdonjeri prej nesh e ka te shkruajtur ne balle sesi ushqehet e çfare pi. Me nje sy te stervitur e kupton se kush eshte klienti dhe çfare jete ben. Natyrisht ka edhe perjashtime. Ben vaki qe te gabosh me 10 % te mysafireve qe vijne ne lokal.

E gjithe bota eshte e rrumbullaket si pizza. Ne te gjithe vertitemi rreth picave apo pjates se gjelles etj. Eshte nje rrumbullakesi e perditshme, e pashmangshme dhe e shtrenjte.!! Shpresoj te bie pak ne peshe (5-6 kg) ne muajt e ardhshem. Me pelqen te bej pizza por nuk e mendoja kurre qe do te enderroja kete rikthim te ri, pasi kisha hequr dore. "Bishti qenit, bisht qeni mbetet";)))

11/11/07

Kosova


Kete poster e gjeta tek Brisku. Postoje edhe ti ne blog-un tend! Kosova Republike!

10/11/07

Ditar

"Ditët e arta quhen të tilla ngaqë zgjasin pak kohë. Përndryshe do të quheshin ditë argjendi, bronxi. Në varësi të plotë me kohëzgjatjen e tyre, aq sa mund të ktheheshin edhe në ditë llamarinash apo alumini."

Ka raste që them edhe nga këto gjëra.:)))
Me sa po shoh nga përvoja e jetës, nuk është e thënë qe momentet e lumtura apo ditët plot suksese te mos përsëriten kurrë më. Për shumë faktor ditët e lumtura të jetës përsëriten në periudha të ndryshme. Veç se këto përsëritje fatkeqësisht janë shumë të rralla, kundër dëshirave tona.
Më pëlqen të mendoj se lumturia nuk vjen nga qielli, varet shumë nga njeriu.
Pra gjërat e bukura mbarojnë shpejt dhe përsëriten mjaft rrallë.
Është disi e ngjashme me orgazmën që zgjat pak sekonda, por ja vlen ta përjetosh.:)
Dikush ka zbuluar edhe orgazmën cerebrale që plotëson përfundimisht çdo boshllëk. Për fat të keq këto janë zbulime të rralla, për ata më fatlumët.
Mund të them se për mua "ditët e arta" janë rikthyer fuqishëm, dhe nuk e di se sa kohë do vazhdojnë. Kryesorja është që u rikthyen pas një mungese jo tepër të gjatë. Madje ka të ngjarë se që të mos jenë ndërprerë kurrë, vetëm se unë jam krejt i pafuqishëm për të dhënë shpjegime të mëtejshme ................

08/11/07

Sondazh per librin tim

Po te deshironi merrni pjese ne sondazhin djathtas.

Per ata persona qe nuk e kane lexuar po u jap edhe kete mundesi te fundit. Kesaj here libri (File PDF) hapet menjehere dhe pa u shkarkuar. Mjafton te klikoni ketu: ose http://filmashqip.altervista.org/Endrrat_e_thyera.pdf . Eshte falas!

Kjo eshte dhurata ime e fundit per ju. Se shpejti libri do te lexohet vetem me pagese.
Tashme shumica e atyre qe e meritonin gratis e kane lexuar, prandaj s'kam arsye te bej dhurata pergjithmone. Pra, lajmeroni edhe te tjeret per kete peshqesh / dhurate te fundit.
Ndoshta nje dite do e kerkoni e s'do e gjeni librin. Ku ta dish?!

E.Selmani

04/11/07

Oxhaku dhe pjekja e mishit


Pule e vogel dhe dy pellumba!

Sot hengrem pule dhe pellumba per
dreke. Siç e shihni familja Selmani
ushqehet mire:-)))
Une po u hedh pak vaj ulliri me kripe te shkrire gjate pjekjes.
Kete oxhakun e madh e kemi te pjesa e shtepise qe e quajme taverna. Ketu organizojme keto pjekjet ne hell dhe pizza gjate vjeshtes-dimrit. Kemi edhe nje oxhak te vogel ne avlli.
Kjo shtepia jone eshte nje vile e vogel ne periferi, prone e gruas time. Ja ka dhene i ati dhurate /paje per martesen tone.
Erion e Maura

31/10/07

Ditar, shenime

Blog-u personal eshte edhe njefare pasqyre e shpirtit tone, sidomos per ata me te ndjeshmit. Sot neve bejme blog per qindra arsye, secili sipas deshires apo qellimit te tij.
Ka raste qe mua me ndodh edhe ajo qe une e quaj; Merzitja ne blog, pra behet monotone. Shkoj ne shtrat per te fjetur me mendimin te heq dore nga interneti, e çfare ndodh? Te nesermen une s'kam asgje interesante per te rrefyer por dikush tjeter ka menduar per mua dhe une e vizitoj.
Rifilloj nga e para gjithçka. çeshtja eshte se vizitoret pretendojne. Ata duan te kenaqen kur hyjne ne faqet tona, perndryshe nuk kthehen prape.
Jo rralle, une e ndonje tjeter i kemi kenaqur vizitoret, e shume here te tjera i zhgenjejme. Eshte normale ! Ndonjehere pyes vetveten se kush je ti qe me lexon?! Disa prej jush i njoh, e shumicen s'e njoh.
Here pas here perpiqem te pushoj, te largohem nga kompjuteri sepse kjo do te me freskonte idete. Por, edhe kur shkoj ne plazh apo diku tjeter me pushime une e krijoj mundesine per te hyre ne web.
Do bej nje perpjekje tjeter per t'u shkeputur, qofte edhe per pak jave nga blog-u.

Po jetoj dite te qeta. Jane nga ato dite ku nuk ndodh asgje, por kane lezet edhe ditet boshe.

P.S Ju ftoj per here te fundit te shkarkoni librin tim falas. Mos humbisni rastin e perfitoni nga bujaria ime. Lajmeroni edhe miqte tuaj po ta shihni te arsyeshme.
Bashkohu edhe ti me qindra lexuesit e ketij libri te ri.
Gjithashtu ndonje dashamires i librit tradicional mund ta gjej te libraria online.
Per mua nuk ka asnje ndryshim, nese zgjidhni librin eletronik apo ate ne leter/karte.
Kryesorja per mua si autor eshte qe ju te kenaqeni! Ne qe mirembajme blog-e jemi te gjithe djem e vajza bujare, shkruajme e krijojme dite e nate qe te kenaqim vizitoret tane me çdo kusht.
Ne jemi me dhjetera, qindra blogera/blogista dhe meritojme te degjojme nje fjale te mire me ne fund, edhe nga juve vizitoret me te heshtur.
Mirupafshim
E. Selmani

28/10/07

Nje nga kenget me te bukura!

Disa gjera behen vetem njehere ne jete. Kjo kenge mbetet unikale per ndjenjat e mia! Kur e degjova per here te pare para 10 vjetesh, po jetoja nje periudhe te lumtur. Heren e dyte qe e degjova isha i shpartalluar, por jo i pashprese!
Sot ndihem i lumtur dhe i realizuar!
Aisha! çdonjeri prej nesh ka Aishen e tij ne jete.

Ja dedikoj kete kenge nje vizitores se rregullt te ketij blogu. Edhe pse ajo poshteroj syte e mi te perlotur. Une s'kam ndermend ta urrej, perkundrazi i uroj shume fat! Dua t'i kujtoj qe disa gjera behen vetem njehere ne jete, si kjo kenge, apo si vallezimi Dirti Dancing. Edhe lotet e atij qe dikur e quanin E.. i Vogel, nuk perseriten me.
"Ditet e arta" mbaruan, edhe per ty. Fatkeqesisht!

26/10/07

Cocktail - Tom Cruise

Nje nga filmat e mi te preferuar.
Jete e embel!

Endrrat apo enderrat?

Ne lidhje me titullin e librit dhe per hir te gjuhes shqipe.

Une para se t'i vija titullin librit kam bere kerkime dhe titulli eshte ai i kopertines. ENDRRAT e thyera, dhe jo Enderrat. Po shoh qe shume lexues qe me kontaktojne, po e shkruajne ENDERRAT dhe po me duket vetja pak si injorant.
Ne gjuhen shqipe: Une enderroj- shkruhet me "e" ne mes. Ndersa per shembull: Endrrat e mia, "e" me dy pika lart Nuk Vendoset ne mes te fjales. Po i them keto sepse njerezit mund te mendojne qe nje autor qe s'di te shkruaj as titullin e librit, kushedi se çfare libri ka bere!! Une si çdo njeri bej gabime nga shpejtesia apo lodhja gjate shkrimit, por ne pergjithesi shqipja ime eshte korrekte.
Pra titulli i drejte eshte : Endrrat e thyera!

P.S vazhdoni ta shkarkoni librin: Ketu
Une keto dite s'kam kohe te shkruaj ne blog dhe sot e bera per te sqaruar titullin.
Ne rast se keni veshtiresi per shkarkimin e librit, jam ende i gatshem t'jua dergoj me email. Kontakt
Mund edhe ta vendos direkt ne kete blog por atehere do ta hapnin librin edhe ata qe s'kane deshire ta lexojne. Une dua qe librin ta lexojne vetem te interesuarit.

23/10/07

Njoftim

Link i ri per te shkarkuar librin tim. Shkarkohet shume lehte dhe pa u regjistruar.
Mjafton te klikoni ketu. ose www.shqipfalas.com/enderrat_e_thyera.rar
Une po ju krijoj te gjitha mundesite ta lexoni gratis, dhe kjo ndodh mjaft rralle midis autoreve shqiptar. Kjo s'do te thote qe une po dhuroj nje liber te keq. Mesazhet qe kam marre nga lexuesit jane teper inkurajuese. Libri po pelqehet dhe mendoj se jo rastesisht e kane lexuar qindra shqiptare brenda dy javesh.

Ju ftoj ta lexoni dhe mirepres pershtypjet tuaja ne kete blog.

22/10/07

I penduar

Jam penduar disa here per ate qe shkruaj. Ka patur raste te blog-u im i vjeter qe e kam fshire pas disa oresh ate qe botoja. Mendoj se cilido mund te pendohet pak per ate qe shkruan. Ne fakt ne rregullat mbi te drejten e autorit, parashikohet edhe e Drejta e pendimit te autorit.
"Jam bere pishment" thone ne Vlore kur pendohen.
Ne pergjithesi jam tip i qete dhe nuk e vras mendjen se çfare thone lexuesit.
Zakonisht pendohem per komentet e mia te pakta neper faqe interneti. Komentet i bej pa u menduar gjate, kurse per shumicen e artikujve, tregimeve, mendohem deri diku mire para se ta botoj. Ka te ngjare qe t'i kem rene ndonje autori kot me qafe me komentet e mia, por te njejten gje kane bere edhe me mua. Deri ketu jemi baraz.

Ka raste qe e ekzagjeroj me komplimente e fjale te embla, sidomos ne privat dhe ketu lindin keqkuptime. Sot te jesh i sjellshem ndokush e nenkupton si dobesi, frike apo te tjera si keto.
Ne jeten time kam bere perhere gjera te guximshme dhe komplimentet apo mirenjohja qe shpreh ndaj te tjereve nuk eshte as frike, lepirje apo mungese burrerie. Eshte thjesht natyra ime njerezore.
Jam penduar keq fare per nje shkrim te botuar ne muajin shkurt te ketij viti. Mallkuar qofte ajo dite qe e publikova! Shkrimi nuk ishte as artikull apo reportazh e as tregim. Ishte nje perzierje e rralle e te gjithave qe permenda. U botua njekohesisht ne dy gazeta shqiptare dhe disa website.
Shkrimi pati shume pak komente nga lexuesit, ashtu siç ndodh zakonisht me mua, por me "dhuroi" disa admiruese. Njera ne veçanti u tregua e sjellshme dhe zura pak miqesi me te. Nuk pertova t'i beja nje mal me levdata, pas 5 muajsh qe ajo komentonte me shume pasion shkrimet e mia. Kaluan 5 muaj qe une t'i jepja pergjigjen e pare zyrtare, ngaqe prej pervojes e dija se çfare kerkonte. Pastaj komplimentet e mia qe i kam ne gjak u shnderruan ne vuajtje per ate, e pamesuar siç ishte me kesi fjalesh te "medha". Gabova rende kur rezistenca ime per te mos iu pergjigjur per 5 muaj rresht, u shkri brenda pak ditesh.

Dhe vjen nje dite qe ajo admiruesja e flakte te shkruan qe je krejt i pavlere. Ose kercenime te dhunshme ku permendet ngjyra e kuqe, e gjakut te derdhur.
Duke qene se jeta jone eshte edhe çeshtje klasi, ( sepse buke hane te gjithe. Sot jetohet edhe per ndonje gje me ambicioze) secili tregon fytyren e tij.

S'jam as i pari e as i fundit qe pendohem per nje koment apo shkrim te tepruar. Kryesorja eshte qe te jemi mire me shendet, dhe ishallah ajo ish-admiruesja ime gjen ndonje burre te mire per te krijuar familje.
Une nderkohe vazhdoj te dashuroj bashkeshorten time, e cila me gjithe difektet e saj, siç i ka secili prej nesh, eshte shoqja ime me e mire. Mua me pelqen ashtu siç eshte me gjithe virtytet apo difektet e saj.

20/10/07

Shkarkoni librin

Siç ju premtova, librin tim te vogel " Endrrat e thyera" mund ta shkarkoni ketu falas.
Nevojitet nje regjistrim i thjeshte ne kete portal te huaj. Portali punon ne gjuhet kryesore te botes e mund te ndryshoni gjuhen sipas deshires ne pjesen e poshtme te faqes.
Libri eshte Gratis ne formen eletronike, ndersa persa i perket librit te zakonshem une s'mund ta dhuroj ngaqe letra kushton shtrenjte.

Ne rast se s'keni deshire te regjistroheni ose hasni ndonje problem teknik, une jam i gatshem t'jua postoj via e-mail . Me kontaktoni.
Po t'u hidhni nje sy shkrimeve te meparshme do ta shihni qe i mbajta te gjitha premtimet. Natyrisht qe per keto gjera nevojitet kohe, prandaj jam vonuar pak per arsye qe nuk varen prej meje.

Duke pare disa kerkesa nga shtete te ndryshem per librin ne leter, une e kam vene ne shitje te Portali ku do te gjeni edhe librin eletronik. Mjafton te klikoni mbi emrin tim.
Une personalisht nuk shes libra tradicional, ngaqe s'kam kohe dhe i shita te gjithe. Me teper se 150 libra te shitur brenda nje jave ne qytetet italiane Terni, Peruxhia, Roma. Per kete pata ndihmen e dikujt tjeter qe ka kontakte te shumta me komunitetin shqiptar.

Ky liber eshte shkruajtur pa qellime fitimi, por vetem per pasion dhe per nje ideal, edhe pse mund t'ju duket qesharake: une kam idealet e mia.

Uroj qe t'ju pelqej dhe jam i lumtur qe po ju jap edhe mundesine ta shkarkoni pa pagese.
Ne fund te fundit une Barazimin e kam ne xhep.:))

Faleminderit per vemendjen qe i kushtoni blogut tim dhe librit.
Erion Selmani

13/10/07

web cam

Ose shikojeni ketu

08/10/07

e-book falas nga E.Selmani


Libri i Erion Selmanit "Ëndrrat e thyera" është mbi të gjitha krijim i zemrës. I përngjan një "Koktej "ku ndjenjat gërshetohen me kurajon, çiltërsia me pasionin, ose sakrificat me dhimbjen.
Ky roman i shkurtër ( 80 faqe) paraqitet me një tekst të dendur dhe plot ritëm.
Është nga ata libra ku secili mund të gjej pak nga vetvetja, veçanërisht të gjithë mërgimtarët e larguar nga trojet e tyre.
Shkruajtur në mënyrë lehtësisht të kuptueshme nga të gjithë, dhe me një shqipe të pastër.
Autori u ofron lexuesve mundësinë ta lexojnë librin pa pagesë, kështu që nuk shpenzoni gjë po ta lexoni. Lexohet me një frymë.
Libri eletronik (e-book) është falas dhe momentalisht i dërgohet lexuesit me e-mail. Në ditët e ardhshme NDOSHTA vendoset për shkarkim në ndonjë blog ose portal, por nuk ju premtohet asgjë.
Dërgoni e-mail në
adresën
Subjekt: Libri juaj
Teksti: Po të dëshironi shkruani emrin tuaj dhe vendin ku banoni.
e-book do t'ju mbërrij duke filluar nga fundjava e ardhshme.
Gjithashtu sapo ka dalë nga shtypi edhe libri tradicional. Për këtë do të njoftoheni më qartë pas disa ditësh, dhe do të mund të shihni foto të librit dhe video.
Erion Selmani
08/10/2007

07/10/07

Fotografi

Me beri pershtypje ky kompjuteri ne foto. Do te ishte ideal per ata qe mirembajne 3-4 blogje ose forume.

Sipas jush eshte fotomontazh?? Veshtire te ekzistoje diçka e tille?!

03/10/07

Lodhje

Pothuajse jam gati per librin eletronik qe kam premtuar. Duhet te pres disa dite shtypshkronjen edhe per librin ne leter. Nuk e di sesa dite duhet te pres, s'varet prej meje.
Mendoj qe t'i nxjerr te dyja versionet e librit njekohesisht.
Shpresoj ne mbeshtetjen morale te disa blogistave. Ndoshta do e shkruajne ndonje fjale te mire per librin ne blogjet e tyre. Mbi te gjitha uroj qe te jemi te gjithe mire me shendet, pastaj te tjerat rregullohen.
Jam shume i lodhur keto dite. çfare nuk kam bere!
I lodhur, i qete dhe optimist.

28/09/07

Nudo zhgenjyese


Perballe njeri-tjetrit, me ne fund lakuriq. Ka raste qe na vjen turp nga lakuriqesia jone, dhe thuhet se meshkujt ne pergjithesi u vjen pak turp te ecin nudo neper dhome kur ajo i ndjek me sy, paçka se mund te kene bere 10 here dashuri me ate femer. Ndersa femrat kane turp heren e pare, por me pas ajo s'ka aspak ndrojtje te qendroj e zhveshur perballe mashkullit, as kur shkon ne banje e as kur ben dush.
Ndodh qe t'a imagjinojme me te bukur partneren/in para se te bejme dashuri. Sidomos femrat jane me zhgenjyese, ngaqe me veshje dhe truk ato mbulojne difektet ne trup dhe fytyre.
Por vjen dita qe e sheh pa truk ne mengjes, dhe habitesh perse je lodhur aq shume!
Te habit dhjami, celulite e saj tek kofshet dhe vithet qe te ishin dukur teper joshese kur ajo vishej me pantallona etj,. qe fshihnin mjeshterisht difektet.
Zhgenjimet jane pjese e jetes tone, dhe eshte me mire te shohesh nje nudo zhgenjyese sesa asgje fare.
Edhe meshkujt nganjehere zhgenjejne femrat kur ata zhvishen, pasi edhe format e permasat e tyre jane shume te paparashikuara. Ku t'a dish se çka i pelqen e si i pelqen asaj?!
Ne njohjet virtuale ka me teper gjasa per t'u zhgenjyer, sepse e imagjinojme personin tjeter shume te bukur me syte e mendjes. Ndoshta gjate shkembimeve te fotografive via e-mail mund te pesohet goditja e pare. Ajo/Ai nuk eshte si e kemi imagjinuar. E çfare ti thuash per shembull vajzes X pasi ke pare foton e saj? S'mund t'i thuash qe je e shemtuar, pasi eshte mungese edukate.
Ne keto raste mendoj se ja vlen te behet nje kompliment, qofte edhe fallco, dhe me lezet nderpriten marredheniet.
Duke lene menjane zhgenjimet apo iluzionet s'duhet harruar qe secili/a ka bukurine e tij, sidomos kur sheh punen e vet dhe eshte i ndergjegjshem per ate qe vlen.

25/09/07

Vardisje

Eshte mjaft e lodhshme t'i vardisesh dikujt, por lodhja mund te shnderrohet ne vuajtje sidomos kur nuk arrihet fitore. Secilit mashkull mund t'i kete ndodhur t'i vardiset ndonje femre, ose anasjelltas pa korrur sukses. Meshkujt jane me te prirur per vardisje ngaqe femrat qendrojne zakonisht ne pritje. Vetem se kur vajzes i mbushet mendja t'i vardiset ndonje djali, atehere zoti te ruajt!
Ajo e kerkon me bindje fitoren, te cilen beson se e meriton 100%. Sigurisht qe ne shume raste kane te drejte te besojne te fitorja.
Ka njerez teper kembengules ne vardisjen e tyre, derisa shnderrohen te bezdisshem per te mos thene te dhunshem.
Vardisja kembengulese eshte e pashmangshme ne disa raste kur Suksesi kerkohet me çdo kusht e me gjithe zemer.
Gjithsesi askush nuk vlen aq shume sa t'i vardisesh deri ne pergjerim.
Femrat jane disi me te rafinuara ne vardisjet ndaj djemve, aq sa nuk kuptohet qarte nese po tallet apo po kerkon njohje.
Ato jane dhe do te jene perjetesisht te mistershme per meshkujt, dhe ende s'ka filozofira bindese per te larguar misterin.

Kembengulja e tepruar mbetet gjithnje mungese klasi, ngaqe gjerat e tepruara s'kane lezet.
Ndoshta shume gjera mund te evitoheshin nese jemi ne gjendje te kuptojme se deri ne çfare pike ja vlen dhe kemi te drejte te ngulim kembe. S'duhet harruar se te tjeret s'na kane borxh t'u bredhim nga prapa si hije, apo ti bombardojme me sms dhe e-mail.
Askush nuk ka te drejte te bezdisi te tjeret deri sa u fillon dhimbje koke.
Eshte e natyrshme qe ta provojme deri diku, por jo te kembengulim pafundesisht.

Po sikur te hapnim syte dhe te kerkonin njohje me njerez te tjere, ndaj te cileve s'kemi nevoje ta ekzagjerojme me kembengulje. Pasi verdalle nesh ka shume vajza e djem qe pranojne te bejne dashuri pa qene e nevojshme vardisja e gjate, e lodhshme ose e kot.

18/09/07

Fragmente dashurie

Shkëputa këto pjesë nga dy tregimet e mia të mëparshme

E dija qe ty te nevojitej koha jote, shpirt! Je shume fisnike! “ pati shqiptuar fjalet pa i besuar vesheve. I dukeshin fjale qe ai s’mund t’ia thoshte, por duke qene se e kishin prekur fjalet dhe trupi i saj nudo ishte me mire qe ai beri nje kompliment, ledhatim, ndoshta ate te fundit, prandaj perseriti disa here si i marre fjalet : “ je si shpirt! Je shume fisnike! nderkohe qe vajza po shtrihej ne krevatin e tij duke u pozicionuar sa me mire per te gezuar,”shijuar” depertimin e Rudit. Kesaj here ne brendesi.
---------
Po ta them troç që unë çmendem vetëm pas teje dhe habitem sesi mund të më rezistosh?! -Imagjino ne të dy duke shijuar buzët e njeri-tjetrit, sikur të provoje përkedheljet e mia, të dëgjoje rènkimin tim të eksituar! Do te doja të puthja sytë e tu, buzët e tua të ëmbla dhe të të lëpija, puthja e thithja çdo pjesè të trupit tënd. Parajsa qëndron këtu pranë teje dhe t’i vetëm duhet t’a pranosh që ke dëshirë të shkosh në parajsë, e gjithë kjo mund të ndodhi po të më pranosh mua, dhe rrugën drejt parajsës s’mund të na e ndërpresi askush, ngaqe ne të dy e meritojmë këtë kënaqësi sublime!
------
Bënë dashuri midis ngricës, mbrapa nje peme. Nuk mund të shtriheshin përtoke se kishte dëborë prandaj ajo mbèshteti duart te trungu dhe ai nga mbrapa plot kënaqësi dhe zjarr (zjarr i domosdoshëm për temperaturën – 6°) e penetroj në pozicionin lopthi. Po bënin dashuri plot ëndje. Ai e shtynte plot qejf dhe duke qenë se vajza ishte me trup të vogël ai i ledhatoj e shtrëngoj pa vështirësi së pari gjoksin e pastaj poshtë …. . Ishte shtytja e tij dhe njëkohësisht masazhi intim qe i dhane asaj kënaqesinë. Me kalimin e kohës ai kishte mësuar deri diku sesi u pëlqente femrave masazhi intim te klitori, paçka se nuk ishin të gjitha njësoj, me pak delikatesë e ndjenjë, ndoshta edhe me pak talent; suksesi arrihej. – Es hat mir sehr gefallen ( më pëlqeu shumë)!- tha ajo plot buzëqeshje.“Ku m’i gjen këto fjalë kjo? Unë do sëmurem, e kam prapanicën akull” mendoi ai. Ai e përkëdheli sërish.- Faleminderit ëmbëlsirë!

E.S

15/09/07

Pizza ne shtepi (vazhdimi)

Kuptohet qe ne shtepi nuk i ke te gjitha kushtet per te pergatitur pizza. Nevojitet nje tavoline mermeri kur i ben, ndersa une i bera mbi derrase dhe pica nuk merr forme kollaj. Ne lokal une nuk perdor tave per pjekje, sepse nga mermeri picen e shkeput, kurse ne shtepi mbi derrase brumi ngjitet.
Nejse. Miqte e mi ngelen te kenaqur dhe me kane prenotuar per ditelindjen e nje femije. Do bej pica per shoket e klases se vogelushit. Do te jene 25-30 kalamaj. Vetem se ne keto raste ndodh qe me "ngacmon" mamaja e ndonje vogelushi. ;))

Pizza ne shtepi

Dje bera disa pizza tek shtepia e disa miqve te mij. Furrin e kane te mire, punon me dru ne pjesen e poshtme dhe jo aty ku behet pjekja. Temperatura ideale per pjekje eshte 400° , ndersa furri eletrik e kryen pjekjen ne 270° megjithese s'kam punuar asnjehere me furre eletrik dhe s'mund te flas me kompetence. Brumi ku kam bere nje kryq me thike eshte pergatitur me dore dhe lihet te pushoj te pakten 3 ore i mbuluar me nje pecete kushine te lagur me uje. Kryqi i behet qe brumit t'i dali ajri dhe vjen me mire. Foto ne qender jane pica te te thjeshta me vaj ulliri e kripe, rozmarine siper. Kjo pice prihet ne mes dhe mund te mbushet me proshute, ose feta sallami, spinaq, lakra te egra, djathe etj, sipas deshires.


Nuk jap receta per brumin, ngaqe e kam sekret, por mund te them se me mire te perdorni uje te vaket dhe jo te ftohte, ngaqe brumi vjen me mire. Te pakten ne rastin tim.


12/09/07

Trishtimi Kuqezi

Ah sa pa fat qe jemi ne tifozet Kuqezi! S'kemi rast neve per gezime. Do na e helmojne zemren gjithmone ne fund. Po mire, kur do vije ajo dite qe do te gezohemi pak?
Luajtem mire kunder Hollandes dhe humbem 1- 0. Barazimi do te kishte qene i drejte por siç e pate, golin na e anulloj arbitri.

Ju lumte tifozeve Kuqezi qe e mbajten te gjalle stadiumin. Ata qene me te miret ne "Qemal Stafa"!
Siç ndodh shpesh per ne, u zhgenjyem rendshem.
Meritonin me teper apo jo, kjo s'ka rendesi. Kryesorja eshte qe dolem me duar bosh nga fusha, per fat te keq.
Gjynah!

10/09/07

Mish ne hell


Per ata qe pelqejne mishin ne hell.
Kjo eshte nje pate dhe e poqa ne hell dje ne dreke. Siç shihet mishi vendoset ne njefare kafazi te hekurt dhe lidhet me spango. Pata leviz me ngadale vete, ngaqe helli punon me korrent.
Zjarri qe shihet keq ne ngjyre te bardhe nuk duhet te jete shume i larte, ngaqe pjekja e ngadalte jep me teper shije. Edhe po te digjet pak lekura s'ka problem pasi gjate ngrenies mund t'ia heqim.
Kjo "recete" vlen edhe per pula, gjel deti, lepuj etj.
Para se ta vendosim mishin ne hell e lyejme me kripe derisa te behet pak i bardhe. Kripa duhet te jete e bollshme me qellim qe te depertoje ne brendesi te mishit. Pastaj i hedhim edhe vaj ulliri te perzier me kripe e pak piper te zi.
Po te jete pula/pata e majme i bejme disa vrima tek kraharori dhe i fusim pak rozmarine dhe thelbinj hudhre. Gjithashtu i fusim brenda tek pjesa qe kemi çare kur i hoqem te perbrendshmet hudhra, rozmarine dhe vaj ulliri. Kjo do t'i jepte shije nga brenda.
Vjen momenti per ta pjekur. Pjekja zgjat te pakten dy ore e kusur, perndryshe pjekja e shpejte i heq shijen. Kur mishi fillon te mari ngjyre pergatism ne nje pjate te thelle vaj ulliri, kripe e piper te zi. Me nje luge i hedhim pak nga pak kete vaj siper mishit ne hell. Kjo e ndihmon qe te mos digjet dhe shton shijen. Kjo duhet perseritur te pakten 3-4 here gjate pjekjes.
Hudhrat, gjate pjekjes mund edhe te shkeputen nga mishi qe rrotullohet, por shija e hudhres mbetet. Eshte vertete shume e shijshme por kerkon pak pune dhe kushte per te gatuar.
Keto qe ju tregova jane sipas asaj qe kam mesuar ne Umbria/Itali.
Fotot i bera une dje, gjate pjekjes dhe mund te them qe hengra shume. U kenaqa une dhe mysafiret.

Qeni imKy eshte qeni im Bobi. Qen mistrec! e bleva ne mars te ketij viti 50 euro. Hera e pare ne jeten time qe paguaja per nje qen. Eshte edhe blerja me e rralle qe kam bere ndonjehere.

Ne foto une po e marre me te mire ngaqe levizte kabllin e korrentit pertoke, i cili me duhej per te pjekur paten ne hell. Une e ledhatoj rralle ngaqe me vjen peshtire dhe menjehere laj duart. Nuk e fus ne shtepi dhe kur ai me lepin kepucet ja fus me shqelm. Jam qejfli kepucesh dhe shpenzoj shume per te blere kepuce te bukura. Bobi ha makarona, konserva mishi per qen, biles i pelqejne edhe fiqte. Kam nje peme fiku ne avlli dhe rrush me ere. Nuk i jap kocka ngaqe thone se qente italian demtohen dhe kane probleme me tretjen. Qente italian jane shume delikat per tretjen e ushqimit.;-) Wow! Keto dite dua te bie pak ne peshe dhe gjysmen e racionit tim te makaronave ja jap Bobit. Qeni im e ka kuptuar qe jam kuzhinjer i talentuar, hahahaha

05/09/07

Femrat kerkojne meshkuj pasanik

Sipas nje studimi ne Indiana University ne Bloomington (USA), meshkujt kerkojne te zgjedhin partneren per dashuri ndersa femrat kerkojne meshkuj ne gjendje te mire ekonomike.
Nuk duket se ka ndonje te pazakonshme deri ketu. Vetem se ky kerkim shkencor bazohet per here te pare ne takimet e shpejta, aq ne mode sot "speed date". Pra, takimet qe zgjasin 300 sekonda ne lokale qytetesh te ndryshme. Jane ato takimet e organizuara ku paguhet nje kuote e vogel per t'u anetaresuar. Pra, ne vetem pak minuta takim dhe ajo menjehere mendon interesin e saj. Po sikur takimi te zgjaste disa ore?!
Perballe njeri-tjetrit per pak minuta duke shkembyer disa batuta e pastaj kalohet tek pretendenti i ardhshem. Ne fund te kesaj "loje çiftesh" secili pjesemarres duhet te thote se cilin person do te deshironte te takonte perseri. Nese zgjedhja e asaj perputhet me ate te atij e anasjelltas, atehere do te kete nje takim te ardhshem.
Studjuesit kane vene re se mashkulli do te donte te tijen femren me terheqese midis atyre qe i pelqejne. Ai nuk mendon gjate per perfitime materiale. Kerkon njeriun e pershtatshem e me te pashmen. Kurse femrat ne pergjithesi do te zgjidhnin me kenaqesi nje mashkull premtues nga ana ekonomike. Ato duan garanci per nje jete pa probleme.

Ngadonjehere duhet te jemi te lumtur neve, jo/pasaniket.

Studimet mund edhe te jene te sakta ashtu sikur mund edhe te jene te pasakta. Veshtire te kuptohet saktesisht bota e brendshme e secilit.
Mendoj se nuk mund te pergjithesohen gjerat, ngaqe jo rralle njerezit joshen nga pasuria por shume shpesh pushtohen nga dashuria e braktisin idene per t'u bere te pasur, vetem per dashurine e sinqerte. Ate me te bukuren! Dhe dashuria jo perhere eshte fitimprurese nga ana financiare. Vetem se kur dy persona i binden zemres ka fitore te madhe. Ngaqe kane me shume shanse te jetojne te lumtur. Lumturia ne disa raste ose me mire te themi ne shumicen e rasteve, nuk blihet. Ajo meritohet.

03/09/07

Tre fjale, dy buzeqeshje e nje veshtrim
Hera e fundit është edhe më e bukura.
Ndoshta ngaqë e kujtoj me mirë
Ose kesaj here pata me tepër dëshirë
dhe ti më kënaqe deri në delir

Orgazma më e bukur eshte ajo cerebrale
ne të dy përjetojmë këtë kënaqësi fatale
Ti je ajo qe gjithnjë më ke munguar
dhe kete se kisha kuptuar
Sepse kaq shume, nuk qeshe kurre i dashuruar

Kjo dashuri nuk është vetëm ndjenjë totale
por edhe orgazmë cerebrale.
pranë teje çdo gje shkëlqen
dhe asgjë nuk më zhgenjen

Pasi te tjerat qenë vetëm virtuale, ose tepër reale
ndërsa ti je krejt dashnore gjeniale
-- --
Vjen nje dite kur te dobësohet dëshira per spektakel, stile, dhe instikti i "gjuetise" bie.
Ne mungesë të këtyre gjërave, dikush pas shumë humbjesh e fitoresh të vogla, përgatit goditjen e madhe. E krijon pa shumë strategji e më tepër përvojë.

Magjia e përvojes është e papërballueshme. Ai me tre fjale te medha, dy buzeqeshje te embla dhe nje shikim joshes e vendos femren me shpatulla pas muri.
Nuk i krijon enkas ato fjalë e gjeste shpartalluese. Ato i dalin krejt natyrshëm pa asnjë sforcim.
Dhe kur ajo nuk i dorëzohët në këtë menyre, nga përvoja ai e kupton që është kot muhabeti.
Ai e harron atë dhe kërkon femrën tjetër, por pikërisht ajo që nuk ju dorëzua para nje jave me tre fjale, dy buzëqeshje e nje shikim, i shkon nga mbrapa djalit per tre muaj rrjesht duke i vështiresuar njohjen me vajza më të gatshme.

E dikur lodhesh me orgazma shtazore, tashti kërkon diçka më madhështore.

Kërkon orgazmën cerebrale, të cilën ende nuk e ke perjetuar.
Në momentin që truri i shkrihet në kënaqësi dhe shpirti i bie në qetësi Ai e kupton që këtë lloj kënaqësie nuk ta shkaktojne as buzet e bukura, as gjoksi apo vithet marramendese.
Eshtë kënaqesia që vetëm njeriu i mirë mund te ta dhuroj me bujari e mirekuptim.
Prandaj e kupton qe ato kryeveprat erotike të së kaluares mundet edhe të të duken si zhgaravina perballë asaj që ke zgjedhur, paçka se ajo nuk është me e bukur sesa të tjerat.
Megjithatë ai falenderon te kaluaren kaotike, pasi pa eksperiencën e të kaluares asnjë rrugë nuk do e kishte gjetur dot. Madje as atë vajzen që me shumë durim e mirësi e lejoj te bënte ç'ka te donte, e bindur që ai do kthehej tek ajo. Përgjithmonë!
Ai del nga shtepia per të blerë nje buqete me lule. Shkruan nje biletë dhe ja bashkënjgjit buqetës.

" A te la mia Principessa, Maura! Grazie di esistere. Ti amo tantissimo!"
Per sempre, tuo
Erion

31/08/07

puthje


Disa here ne jete na duhet te marrim nje vendim, qe patjeter lyp nje betim.Edhe pse mund te jesh ne gabim, kjo s'ka rendesi perballe fjales betim!Rastesisht kalova serish, tek" stoli im" ne lulishten e dashurise.Nuk ishte as stoli im dhe as dashuria ime. Qe vetem nje zhgjendrra ime.--E pashe nga larg stolin ku kisha kaluar ore te gjata me ate.Hera e pare qe u putha me ate vajzen italiane ndodhi pikerisht atje. Kane kaluar vite dhe akoma kujtoj çdo detaj nga puthja e pare deri tek ajo e fundit.Asnjehere me pare s'me pati qelluar te puth buze aq te bukura dhe te prekja nje gjoks femeror aq joshes.Sapo kisha mbushur 24 vjeç kur e njoha D. Gjithçka rrodhi shume lehte derisa u puthem ne takimin trete. Ne syte e saj pothuajse lexohej lutja per puthje, e cila mund te ishte shume lehte e lexueshme per nje femer, edhe ne syte e mij.E putha turpshem siç ndodh per here te pare me nje vajze,dhe ajo hapi menjehere gojen per puthje franceze. Nuk me ka pelqyer asnjehere femra qe hap gojen e para. Mund te jete e virgjer apo jo fort e ndershme, kjo s'ka rendesi. Puthjen franceze une e konsideroj si nje fitore qe mashkulli duhet ta arrij jo me vuajtje, por te pakten me merite. Ndersa kur ajo te hap gojen menjehere dhe nxjerr gjuhen duke kerkuar te thithi gjuhen e djalit, nuk e konsideroj shume eksituese. Buzet e saj qene shume te bukura per t'u lene pas dore.Ajo dukej e lumtur dhe çdo gje tashme mund te quhej e perfunduar.Duke qene se emri i saj nuk fillonte me germen fatale per mua M, kisha arsye te merakososha. Femrave kryesore ne jeten time u fillonte emri me M: Biles edhe qytetit me mbreselenes i jetes time rinore i fillonte me germen M. Une e dija qe germa M mund te lehtesonte gjithçka ne dashuri kur qe prezente, po aq sa mund te me veshtiresonte krejt çeshtjen ne rastet kur mungonte. Degjoheshim ne tel... çdo darke. Nje here e telefonoja une e nje here ajo. Ajo nuk pranonte prishje ekuilibri ne finance.Me kujtoi nja dy ish- dashnoret e mia gjermane te cilat nuk arrita t'i qerasja kurre, sepse ato paguanin kafen ose picen me leket e tyre. Nuk pranonin "Dhurata".Ne lulishten me te madhe te Terni-t ka edhe nje klub/barake me disa tavolina jashte gjate veres. Ju luta disa here te shkonin per te pire te pakten nje kafe ose gote uji ne Bar, por ajo nuk pranonte.Kjo lulishte me permasat e nje stadiumi (ndoshta edhe me teper) do te shnderrohej vendimtare ne jeten time.E dashuroja D. Me pelqente trupi i saj, fytyra, por jo mentaliteti. Kaluan dy muaj puthjesh e asgje me teper. Disa here i propozova te benin dashuri e ajo nuk pranonte. Donte te krijonte familje.Do te isha martuar me gjithe qejf me ate, por nderkohe une doja te kisha kenaqesine e plote.Vazhdova ta dashuroja deri ne muajin e trete. Per nje mashkull eshte torture te puthet me nje vajze, t'a preki, por pa akt final. Per vajzat dihet se eshte me e kendshme puthja.Muajin e katert puthjet e saj nuk me eksitonin si dikur,dhe ajo e kuptoi, derisa u shnderruan ne bezdi.Nderkohe njoha nje vajze nga Ukraina dhe ajo u tregua mjaft e "shkathet". Vajza nga Ukraina qe jo fort e bukur por me nje mentalitet qe e bente te dukej kryeveper erotike.
Degjoheshim rralle ne telefon me D. dhe nuk u takuam per jave te tera. Me ne fund une i kerkova takim ne daten 14 shkurt, diten e te dashuruarve.Kishin kaluar plot 6 muaj nga njohja jone.Vajza nga Ukraina po martohej me nje burre italian per qellimet e saj personale dhe une nuk e bezdisa me tej.Ne qytetin e Shen Valentinit (Terni) kjo do te ishte shume domethenese. N.Q.S ajo do te vinte ne takim, ndoshta vertetonte qe s'kishte dashnor tjeter!?.Une e parandjeja qe ajo ose do me pranonte perfundimisht me 14 shkurt, ose duhet ta lija ate muhabet.
U vesha bukur dhe u pashe per nje kohe te gjate ne pasqyre. Hera e pare qe po i kushtoja aq vemendje pamjes time te jashtme.Doja te beja goditjen perfundimtare mbi kete vajze.
Nga eksperienca e kuptova qe isha treguar fillestar i remdomte.Asnjehere me pare nuk isha treguar kaq i paafte me nje goce . Aftesia ime varej edhe nga Ajo.
I bleva lule per here te dyte. Heren e pare kisha pershkuar gjithe rrugen kryesore me lule ne dore dhe vajzat kthenin koken per te pare lulet. Kisha pak ndrojtje.Kesaj here gocave ne rruge nuk u beri shume pershtypje, pasi me 14 shkurt ne Terni lulet jane deri diku te zakonshme.
Ajo erdhi e perpikte ne takim. E dinte qe une isha tip rigoroz ne perpikmeri dhe i kisha bere fjale ne takimet e para, ngaqe ajo me mentalitetin mesdhetar s'kishte shume respekt per oraret.E lumtur per lulet me falenderoi. Pas gjysem ore i mbajta nje "fjalim" bindes dashurie dhe ajo afroi buzet per te me puthur. Papritur e pakuptueshem ajo u pendua dhe filloi te me quante te paedukuar etj,.
Shtanga komplet. " Pse nuk gjen ndonje tjeter me te edukuar?" i thashe dhe ika me nxitim.Ky eshte kulmi, mendoja rruges. Kur hap gojen ajo per puthje ne thellesi, eshte edukate, ndersa kur e puth une eshte mungese edukate.
Aty bera nje betim. Mjaft, me "virgjeresha"!Nder vite e takova dy here rastesisht ne qytet dhe heren e dyte ajo me tha se do te martohej.I bera urimet e mia dhe shtrenguam duart si shok te mire .Para disa kohesh e pashe ne nje qender tregtare me bashkeshortin e saj.Ajo me nguli syte dhe seç i tha burrit. Edhe ai po me shikonte me vemendje, por jo me inat ose urrejtje.Per instikt u buzeqesha te dyve dhe ata m'u pergjigjen me buzeqeshje qe te dy. U ktheva shpinen ngaqe s'dija ç'te beja e u largova.
S'kisha arritur te kuptoj pse ajo nuk kishte pranuar asnje kafe nga une. Valle tani me ato shikimet e tyre, donte te me thoshte qe t'a "qerasja" se bashku me bashkeshortin?!

Vargje femijerore

Emigrantet

çfare kemi bere per t'u dashur?
çfare kemi bere per t'u urryer?
çfare kemi bere per te vuajtur?
ose per te mos u gezuar.

çfare kemi mekatuar para se te lindnim?
ç'ka duhet te bejme per te ndryshuar?
permiresuar ose harruar
vitet e vuajtjes,vetmise,fyerjes

endrrave te ndaluara
deshirave te pergjakura
ndjenjave te plagosura
shpresave te pavdekshme
durimit te shteruar
emancipimit te munguar
dashurise se mohuar
Ne kete bote te shfytyruar.
----------------------
Veshtrimi yt
Do tè doja tè tè shihja pèrsèri
ngaqè èshtè njè kènaqèsi
mè pèlqen tè qèndroj me ty
jo pèr "mposhtje" apo pèr "pushtim"

vetèm pèr kènaqèsinè e shpirtit tim
Nuk dua qè ti tè mposhtesh
apo tè mè dorèzohesh pèrsèri
dèshiroj vetèm tè rri me ty

çdo gjè qè shoh nè sytè e tu
èshtè e ngrohtè e èmbèl ,femèrore e paksa hyjnore
Ka nè shikimin tènd edhe pak kuriozitet
ose pak dèshirè dhe epsh
por, unè e di qè ti gabohesh
jeta èshtè plot me gabime dhe epshe
-----------

P.S Mos me shani per keto vargje. Une nuk jam Poet.
Mendova t'ja fusja njehere kot edhe une.


30/08/07

Jete qeni


çuditerisht qente vazhdojne te jene te perkedhelurit e fatit ne boten e zhvilluar.


Agjensite e lajmeve dhane lajmin mbi qenin me te pasur ne bote. Ne SHBA pronarja e qenit, Zonja L. Helmsley nderroj jete para nje jave dhe i ka lene me testament 12 milione dollare qenit (femer) Troube.

Trashegimtaret legjitim dy niperit e saj kane marre vetem 5 milione dollare secili.


Kur te perdorni shprehjen "jete qeni" , qe sot e tutje askush nuk do e mari seriozisht.

Pasi ka edhe qen qe jetojne me mire sesa njerezit.

29/08/07

Zhgarravina ne qiell II
Mora keto dy pjese nga blog-u im i vjeter.------


Nje mace ka habitur shoferet dhe pasagjeret e linjes 331 ne Londer. 2-3 here ne jave macja hipen ne autobuz dhe zbret ne stacionin me te afert afersisht 400 metra rruge dhe ndalet perballe vitrines se nje dyqani qe shet peshk dhe patate te skuqura. Kjo mace jo e zakonshme me perpikmeri per t'u admiruar hipen perseri ne autobuz per te bere rrugen e kthimit. Ka vetem nje parregullsi ne udhetimin e maces. Thone se nuk paguan bileten e autobuzit! Wow!
---------
E çuditshme eshte SHBA, dhe per nje gomar mund te ndodhi qe te shkoj ne gjykate si deshmimtar. Ky gomar pèllet pa nderprerje aaaaiiiiiiaaaa duke shqetesuar lagjen. Ka patur grindje midis banoreve dhe pronarit te gomarit derisa kane perfunduar ne gjyq. Gjykata ka dashur edhe pranine e gomarit gjate proçesit gjyqesor per te degjuar deshmine e tij. Ndodh per herè te pare ne historine e njerezimit! Gomari ka hyre ne gjykate por nuk ka thene asnje fjale, madje ka pellitur si zakonisht aaaaiiiiiaaaa, keshtu qe gjykatesi ka nderprere proçesin.

27/08/07

Dashuri me shqiptare apo te huaja

I perkas atij kontigjenti djemsh shqiptar qe dashurite me te fuqishme, ato me tronditeset, i ka perjetuar me femra te huaja.

Me vajzat shqiptare kemi patur pak raste dhe per fat te keq, shume pak kohe per ato.

I kemi kaluar vitet tona me te bukura ne qytete perendimore.

Une jam nje nga ata qe jane mesuar me femra perendimore dhe lindore. Duke qene se kemi ndryshuar jo rralle vendbanim e kemi bere te larmishme harten tone te dashurise.

E çfare fituam me larmine tone?

Fituam pervoje, kenaqesi dhe zhgenjime. Sidomos nje mentalitet tjeter. Kontigjenti yne u largua 18-20 vjeçar nga atdheu pa shume pervoje, dhe n.q.s sot dijme te bejme per se mbari diçka ja kemi borxh femrave te emancipuara perendimore ne gershetim te pashmangshem me shthurjen e disa vajzave nga evropa lindore, te njohura verdalle neper perendim.
Une nuk arrij te jap maksimumin tim me vajzat shqiptare sidomos ne takimet reale. Jam pak me i çliruar ne njohjet online.
Nuk e kuptoj mire se ku qendron problemi, biles nuk besoj se ekzistojne problemet. Eshte vetem nje bllokim psikologjik, ashtu siç ndodh me gjerat qe nuk jemi te mesuar. Dhe kur kemi rast t'ia marrim doren, s'kemi durim.
S'mund te shahen femrat shqiptare per nga bukuria, perkundrazi!
Personalisht jam mesuar me vajza te "lehta" dhe nuk me pelqejne qendresat "heroike".
Mua ato qe duan te duken si te pamposhtura, nuk me pelqejne aspak.
Ne pergjithesi shume vajzave shqiptare u pelqejne "qendresat heroike", ato me te merzitshmet ne boten e sotme, plot ritem, dhe ku nuk te mjafton koha per asgje.
Ne njohjet e mia reale apo virtuale me femra shqiptare ka patur edhe kenaqesi e zhgenjme per te dyja palet, por ndodh keshtu per te gjithe, prandaj nuk ndihem as fajtor dhe as genjeshtar.
Une jetova çastin tim, dhe nuk jam penduar asnjehere. Dhe mos me thuaj qe ti lexues jeton çastet e te tjereve ose per te tjeret!Drejt apokalipsit


Jemi mesuar te flasim e lexojme me teper per dhimbjen sesa per kenaqesine.

Zjarret e fundit ne Greqi treguan sesa te papergatitur jane njerezit per t'u mbrojtur nga fatkeqesite mbinatyrore. Me teper se pergatitje e popullit, duhet te ishte organizim shteteror.
çuditerisht, shtete te ndryshme shpenzojne shume pak per zjarrfikesit.

Deri diku me mire Italia ne kete vere te perzhitur nga flaket. Me teper mjete kunder zjarrit dhe me pak deme.
Humbja e jetes se qytetareve grek eshte nje fatkeqesi e madhe dhe turp i madh per shtetin grek qe nuk arriti t'i shpetoj.
Nuk kuptohet se çfare i shtyn disa persona per t' u vene zjarrin pyjeve. Edhe nje here duhet perseritur qe jeta eshte edhe çeshtje klasi. Ngaqe ata njerez qe djegin vendin e tyre ose te te tjereve, mund te kene shume epitete qe nuk kane asgje te perbashket me njerezoren.
Per fat te mire stina e veres po perfundon dhe shiu i vjeshtes do te freskoj token e perveluar nga
dielli, zjarri, dhe çmenduria njerezore.
Megjithese do te duhet te kaloj nje kohe e gjate, ndofta deri ne perjetesi per te lexuar dhe pare me ne fund diçka civile ne planetin Toke, te cilin po e drejtojne vete njerezit drejt Apokalipsit.

Dhe per kete nuk kuptohet se si nuk kane turp disa njerez!

26/08/07

Kampionati

Rifilloi kampionati më i bukur në botë, siç quhej më parë kampionati i futbollit italian.
Sot ka të ngjarë që të mos jetë më i bukuri, por më i shtrenjti per t'u parë.
Ka vite që biletat në stadium janë shtrenjtuar dhe ndeshjet shihen me pagesë në TV.
Sporti më popullor në Evropë është bërë biznes i madh.
Paguan nga shtëpia 6 euro sikur te shkoje në kinema.
Ndoshta pas disa vitesh do shpikin ndonjë sistem ku do të na duhet të paguajmë bie fjala
1 euro per çdo blog që vizitojmë.
Atehere do të përfundonte edhe "ngujimi" ynë në blog.
Edhe kjo na mungonte!
Shpresojmë mirë.

22/08/07

Vitet e shkuara kot

"Na shkuan 15 vite kot se koti!" shkruan nder te tjera Z. Nikolle Lesi ne librin " Si i njoha Nanon dhe Berishen". botim i vitit 2005.
Jam ende ne lexim e siper te ketij libri i shkruar me stil gazetaresk. Duket me teper nje kronike e gjate ne gazete.
Me kureshtje po zbuloj disa sekrete te dy politikaneve me te rendesishem pas 90.

Shoh qe Botuesi i njohur Z. Lesi mendon se kemi humbur kohe e asgje me teper ne vitet e tranzicionit, i cili ende nuk ka te sosur.
Une nuk mund ta di sesi eshte e verteta. Por, po te besoj se " Na shkuan 15 vite kot se koti!", atehere me shume keqardhje mendoj se mund te kete ende shume vite te shkuara kot!
Edhe sa vite te tjera u kemi per "Borxh" atyre qe na drejtojne per te shkuar kot ose per "dhjame qeni"?

Bota Juaj

Me ka habitur perhere me sjelljen dhe fjalet e mira qe ajo perdor gjithmone.
Kam kenaqesine te jem edhe miku i saj virtual. Mbi te gjitha ajo eshte lexuesja ime me e rregullt dhe me ka krijuar nje rubrike ne Forumin e saj. Nuk e di pse ajo me konsideron "pena e arte" dhe me ka dhene titullin e larte VIP ne Forum. Hera e pare ne jeten time qe dikush me shpreh kaq shume nderim.
Forumi i ri "Bota Juaj "shume shpejt mund te shnderrohet ne nje sukses te madh per te gjithe ata qe kerkojne nga jeta me teper kenaqesi, klas dhe edukate. Dhe keto gjera nuk mungojne tek Gishteza.
http://bota.forums1.net/index.htm

21/08/07

Se shpejti e-book falas


Sondazhi per librin tim nuk pati sukses dhe vetem keshillat e disa miqve te mi virtual me mundesuan te krijoj nje ide te qarte.


Vizitoret votuan pak me shume per librin e mirefillte ne leter. Nuk perjashtuan as librin eletronik dhe as botimin ne blog.


Per momentin une perjashtoj mundesine e botimit pjese-pjese ne blog.


Bisedimet me Shtepite botuese jane te gjata dhe sot eshte e veshtire per çdo autor te firmosi nje kontrate fitimprurese.


Botuesi X te pergjigjet: Edhe Kadare paguan per botimin e librave te tij.


Ok. Po paguaj, por çfare ndodh? Botuesi te jep dy-tre kuti kartoni me libra dhe, Tungjatjeta!
Shtepite botuese ne shumicen e rasteve nuk bejne asgje per shperndarjen e librit ne treg. E pse do shperndajne libra ata, kur leket i kane marre nga autori?
Une pas nje muaji do bej nje perpjekje per te vogel per te gjetur ndonje Botues serioz, por nuk eshte e thene qe ta gjej.
Kam gjetur nje Portal te huaj qe boton libra eletronik ne çdo gjuhe. Atje mund te shkarkohen libra gratis dhe me pagese.


Do e botoj falas dhe nderkohe shoh se ç'mund te behet me librin ne leter qe sidoqofte do shtyp disa dhjetera kopje vete, per ata qe deshirojne nje liber te vertete.
e-book ka disa gjera te mira dhe ne rast se libri pelqehet, autori ka kenaqesine qe dhuroj kenaqesi per te tjeret. Mund te shnderrohet edhe nje reklame e mire per te ardhmen.


Ne rast suksesi on-line edhe botuesit mund te tregojne me teper vemendje ndaj meje!?


Teksti eshte me permbajtje serioze, dhe nuk ka aspak eros vulgar siç mund te dyshojne ata qe me njohin.


Natyrisht qe ka edhe disa fragmente dashurie, por jo shthurje.
Do e pergatis edhe ne Word e PDF. Me ndihmen e Zotit pas 1-2 muajsh do te jete on-line.


Me e-mail do t'jua dergoj vetem atyre qe njoh, ngaqe po te vendos njoftim ne blog qe te me kontaktojne te interesuarit, shume pak njerez do e benin. Nuk e kuptoj pse kane kaq ndrojtje te me shkruajne vizitoret?
Gjithashtu do u lutesha redaktoreve te Peshkut ta vendosnin librin per shkarkim ne faqen e tyre. Nuk e di nese ata do e pranojne, por shpresoj qe do tregohen zemergjere, siç kane bere deri me sot me mua e shume te tjere.
Nuk do t'ju zhgenjej!
Keshtu pra, do te jete nje udhetim i veshtire, por ne qofte se mberrita deri ketu, perse mos te mendoj se mund te shkoj edhe me larg?!
Erion


20/08/07

Zhgarravina ne qiell

Shkeputa keto rreshta nga disa shkrimet e mia.

Megjithate mbrojtesi i te dashuruarve sundon ende Terni-n, prandaj ka shume shprese qe dashuria te dali nga skutat e fshehta, te pakten me 14 shkurt.Do te kete ne kete rishfaqje jo vetem rikthim te dashurise apo ringjallje, por edhe perjetesi!
Nga shkrimi i cili pati dikur nje admiruese speciale.
---------
Do te kaloj ende mjaft kohe per te gjetur te arsyeshmen apo justifikimin, ndonese do te jete teper vone kur te kuptoj qe jo rralle, ne jemi ne gjendje t'a ndertojme fatin me duart tona, ashtu siç jemi krejt te pazotet te mbrohemi nga mungesa e
fatit.


Prej kohësh, mbi Tokë jetojnë 6 miliardë njerëz, më tepër se gjysma e të cilëve kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë të bindur, se janë Perëndia vetë!

19/08/07

Alamet goli
Mbreme me telefonuan ca shoke te mi per te luajtur futboll me disa rumune.
Kisha kohe pa luajtur dhe e dija qe do lodhesha shume.
Ndeshjen e beme ne nje fushe sportive jashte qytetit, me porta te vogla. Ishim 5 shqipe kunder 5 rumuneve.
Jam mengjarash ne futboll, ndersa shkruaj me doren e djathte por edhe te majten e perdor mire. Sidomos kur punoja kamarier mesova te mbaj 4-5 pjata ne doren e majte (varet nga forma dhe permasa e pjatave).
Duke qene se luaj me kemben e majte u krijoj probleme kundershtareve, ngaqe ai qe luan me kemben e majte eshte i paparashikueshem nga portieri.

Kam luajtur kur isha i vogel me nje skuader ne VL , sterviteshim tek fusha e aviacionit,dhe isha mbrojtes i majte. Aty njoha Geri çipin qe ishte edhe nipi i kapitenit te Flamurtarit Kreshnik çipi. Geri luante ne qender te mbrojtjes ate dite plot shi dhe balte.Me kujtohet ndeshja e pare qe luajta dhe arritem tek penalltite. Portieri nuk e priste qe do gjuaja me te majten dhe e "paralizova". Ne lojtaret mengjarash e gjenim gjithnje nje vend ne çdo skuader, ngaqe ishim te pakte. Luajta edhe ne kampionatin e shkollave 8-vjeçare mbrapa stadiumit ne Vlore, tek aneksi ( siç quhet)
Me qelloi te kisha perballe Ervin Skelen, dhe ai dukej si brazilian midis nesh. Trajneri im(profesori i fiskultures) nuk me dha detyre te mbuloja Ervinin qe as e njihte. E. Skela na beri lemsh te gjitheve neve mbrojtesve te shkolles time dhe humbem.

Pastaj u dashurova me librat dhe e lashe futbollin.

Mbreme bera nje gol te madh. Luajta ne mbrojtje dhe i mbulova mire kundershtaret. Dikur dola perpara majtas si zakonisht dhe shoku im me pasoi topin dhe me nje goditje te thate ( si ato qe behen me kemben e majte)bera nje trikendesh te bukur.
Ulerita nga gezimi, sepse kishte kaluar kohe qe nuk luaja dhe shenoja. Me perqafuan shoket dhe padashur njeri me shkeli tek kavilja e kembes se djathte. Aty per aty nuk e ndjeva dhimbjen por me pas ne shtepi ....... E kam te operuar nga te dyja anet kyçin e kembes se djathte. Kujtim i larget nga autostrada Drezden-Nyremberg.

Per ne mbrojtesit te besh gol eshte diçka e madhe. S'kemi shume raste per te shenuar, por kur shenojme jemi te lumtur dhe i harrojme dhimbjet.
Mbreme fituam 3-2. Lumturia qe me dha goli nuk pershkruhet me fjale. M'u kujtuan idhujt e mi absolut ne futboll. Idhulli i gjithe tifozeve vlonjat Vasil Ruci dhe kapiteni i gjithe tifozeve gjerman; Lothar Matthaus ose siç e quaj une perandori i dyte pas Franz B. Kaiser II!