28/11/09

Librat si dhurate per festat e fundvitit

Per festat e Fundivitit edhe librat mund te jene nje ide e bukur.
Po te deshironi i dhuroni familjes apo shokeve tuaj kete librin tim. Kopertina eshte luksoze dhe teksti eshte pelqyer nga lexuesit.

 Ky eshte linku:   per ta porositur librin Endrrat e thyera.

Faleminderit per viziten dhe ju uroj shendet!

16/11/09

Poshtersia nuk fiton kurre

Ti i nderuar lexues je i/e bukur i sjellshem dhe habitesh pse te tjeret te nenvleresojne. Per mendimin tim te kane zili dhe kjo zilia qenka ndjenje e poshter. Zilia eshte ne gjendje te shkaterroi njerez, qytete dhe ndoshta shtete e Principata te begatshme.
 E cili eshte qellimi yt ne jete?

E kuptova qe paske me teper se nje synim per te arritur. Ti je ambicioz/e dhe krejt natyrshem i do te gjitha gjerat njekohesisht. Ketu fillon disfata jote sepse s’ke force dhe as kohe matematike t’i arrish te gjitha njekohesisht. Pra, fillo t’i besh gjerat nje e nga nje e çoi deri ne fund. Perfundo njerin nga synimet dhe pastaj fillo me tjetren. Me kalimin e viteve do ta kuptosh se jeta eshte shume e shkurter per te realizuar gjithçka por mos u merzit sepse edhe te tjeret para teje nuk kane bere me shume se ty.

Tani ka ardhur momenti me i veshtire per ty. Ke ngelur vetem, por ti nuk je asnjehere vetem. Brenda teje ke nje bote te pasur ne shpirtin tend. Gjate jetes te tjeret do te te genjejne, do te te mashtrojne, vjedhin e ofendojne, por ti mos u dorezo. Ne njefare menyre do te rivendosesh ne vend dinjitetin tend, jo me hakmarrje por me zgjuarsi. “Hakmarrja” jote do te jete suksesi yt modest, ne pune, dashuri, apo art e sport. Tregohu i shkathet.
Ki besim dhe respekt per vetveten pa i zene shume bese te tjereve. Ne ditet tona besa ka rene ne duart e keqberesve.

Jeto e argetohu sadopak. A te kujtohet ajo vajza qe te buzeqeshi ne rruge? A te kujtohet se si te ngulnin syte vajzat ne plazh? Ja pra ti lexues je i pashem ose keshtu i dukesh dikujt, prandaj bej qejf pavaresisht nga zilia apo keqdashja e te tjereve.

Ti lexuese mundet te jesh  e re dhe shume terheqese. A te kujtohet se si te vardisen djemte? Por ti kerkon princin e kalter si ne perralla. Princi i imagjinates tende nuk ekziston por prapeseprape ti do zgjedhesh nje nga me te bukurit e qytetit tend.

Gjate jetes mund te ndodhi te te tradhetojne shoket e te afermit. Per fat te keq mund te ndodhi edhe kjo, por ti mos u merzit. Trego klas dhe largohu nga ata. Kryesorja eshte qe ti ta kesh ndergjegjen e paster. Kur e ke ndergjegjen e qete atehere edhe dhimbja e pamase qe te shkakton tradhetia, mund te shnderrohet ne qetesi shpirterore. Jo te gjithe e meritojne miresine tende te tepruar. Asgje nuk kthehet mbrapsht keshtu qe nuk te ngelet tjeter veçse te ecesh perpara.

Miresia jote ndoshta e tepruar kthehet ne dehje per te tjeret. Atyre do u erresohen syte dhe nuk e besojne se ti mund te ndryshosh karakterin tend te bute, te embel, bujar. Dhe ketu bejne gabimin fatal. Te dehur ne menyre te papare nga “suksesi” i poshtersise se tyre, do te fillojne te gabojne dhe do te bien ne gracke me kembet e tyre. Ti je njeri fisnik e bej jeten tende, po mos u bej keq. Njerezit e poshter shkaterrojne vetveten me duart e tyre.

Mos i perserit gabimet e vogla qe me kalimin e kohes shtojne volumin e tyre duke u bere gjigante. Mos u beso lajkave te te tjereve pasi e kane gjithmone nje qellim te fshehte. Lajkat jane strategjia kryesore e mashtruesve.

Ne jemi te pafuqishem per te ndryshuar te tjeret, dhe perdite duhet te gjejme forcen per te ecur perpara dhe per te arritur ate qe duam. Pa harruar se sukseset e ndershme edhe pse jane shume modeste kane tjeter shije dhe jetegjatesi po t’i krahasojme me ate qe arrijne njerezit e poshter. Ata arrijne t’i marrin shume gjera pa sakrifica, gjera te cilat jane te destinuara tu dalin per hundesh. E gjithe kjo me shume dhimbje.

Ti lexues je djale ose vajze fisnike. Tregohu i mire dhe i vendosur gjate jetes. Kur ti do te dalesh ne rruge do ecesh me kryelart . Kur ti do te futesh ne shtratin tend te ngrohte, do flesh gjume i qete. Edhe pse te tjeret mendojne se ti po vuan miresine tende shpirterore. Shsshtttt , hesht! Mos i trego asnjeriu qe ti je ne kulmin e qejfit:)

Erion Selmani
http://erisel10.blogspot.com/

15/11/09

Lodhja e promovimit

Nuk e dija me pare por e mesova.
Gjeja me e veshtire per autoret e rinj eshte promovimi i librit. Shperndarja e librit neper librari  apo internet eshte derrmuese dhe kushton shume kohe. Eshte kohe e humbur pasi ate kohe mund t'ia kushtosh shkrimeve te reja.
Ndodh keshtu pothuajse per te gjithe e nuk jam i vetmi.  Per fat te mire lexuesit kane qene bujar me mua dhe s'mund te qahem. Duke bere disa llogari te thjeshta mund te them se jam vertet i lodhur por i kenaqur.
Dhe eshte kjo kenaqesi qe me jep force per te ecur perpara. Ka ca gjera qe ja vlen te sakrifikohesh, veçanerisht kur flasim per pasionin me te madh te nje njeriu. Jeta zbukurohet kur njerezit realizojne deshirat e tyre kryesore por, pasi u realizuan te gjitha atehere ç'kuptim ka jeta?! Pa medyshje them se jeta ka gjera te tjera per te jetuar e shijuar.
Ate qe doja e arrita. Ate qe enderrova e realizova. U nxitova pak por ja qe jam tip disi  i çuditshem:)

Ne fakt libri "Endrrat e thyera" me lodhi shume fare ne disa aspekte. Ky ishte shkrimi im me i dashur dhe me sa kuptova  çdo dashuri perveç kenaqesise te shkakton edhe dhimbje.
Krejt ndryshe "Anija e dashurise", jo vetem qe nuk me lodhi po edhe u argetova tejmase. Libri e beri vete promovimin pa pasur aspak nevoje per sakrificat e mia.

E megjithate jeta vazhdon here me sakrifica, e here me zhgenjime apo iluzione te humbura. Ka raste qe arrihen edhe fitore por fitorja nuk eshte tjeter veçse kurorezimi i punes dhe lodhjes. Fitore nuk do te thote hakmarrje..., perkundrazi.

Mirulexofshim

Doruntina

Kete shkrim e kam botuar edhe ne Webfaqe te tjera.

Prej shekujsh ballkanasit bёjnё pyetjen; Kush e solli Doruntinёn? Tё gjithe e duan pёr vete kete femёr dhe vёllain e saj, greket, sllavet, shqiptarët.

Padyshim qё Doruntina iu pёrket vetëm shqiptareve, ngaqe fjala Besa-Besё eshte e papёrkthyeshme nё gjuhё tё tjera, prandaj tё drejtat e legjendёs na perkasin ne shqiptareve.
E gjithe legjenda mbeshtetet mbi besën qe Konstandini i ka dhenё motrёs sё tij, keshtu qё nё kёtё botё gjithnje e me tepёr genjeshtare e zhgenjyese kjo legjende rikthehet fuqishem ne plan te parё.

A mbijeton shpirti ose, a ringjallen njerezit??

Natyrisht qe midis shumё dilemave kemi tё drejtё te besojne nё tё dyja. Dilemat dhe pikepyetjet nuk kane vlerё perpara fjales Besё. Besa, e fyer e perdhunuar per vdekje nga shqiptaret ne vitet e fundit , meriton tё rifitojё pozicionin qё i pёrket midis nesh.
Nё njё nga forumet shqiptare eshte votuar me 70% se Doruntinen e solli Konstandini.
Ekziston edhe njё ndёr librat mё madhёshtor nё historine e letersise; romani " Doruntina", i I. Kadaresё , i cili me zgjuarsi pёrfitoj nga legjenda pёr tё bёrё te perjetshem emrin e tij ( jo vetёm nё kёtё rast) e njekohesisht nderoj kombin tonё duke e fituar perfundimisht "betejèn" mbi pronesinè e Doruntines kundrejt ish -Jugosllaveve dhe grekёve. çdo popull do tё donte tё ishte pronar i kёsaj historie/Legjende.

Kjo na pёrket vetèm neve, vetёm se nuk i dihet se sa e kemi respektuar ne Besёn!? Kohёt e fundit nё kaosin e paimagjinueshёm postkomunist, kemi fyer dhunshёm Konstandinin qè u ngrit nga varri pёr t'i dёrguar jo vetёm shqiptarёve, ndofta edhe mbarё njerёzimit mesazhin madhёshtor qё pёrmban legjenda.

Pse Doruntinen e solli Konstandini? Perse duhet te besojme kete?
Ka shumè fenomene te pashpjeguar , dhe disa vende ku kanё ndodhur mrekullira. Atehere pse nuk duhet tё besojme ne kete fenomen te krijuar nga forca madhore. Pёrse nuk mund te mbijetoj shpirti?
Pёrse libri i lexuar ne gjithe boten DORUNTINA mbyllet me fjaline tronditese te kapitenit Gjergj Stresi ( hetuesi i ngarkuar nga Princi pёr hetimet e rastit) ;" Doruntinen e solli Konstandini."

Vallё, Doruntina ringjalli pёr pak kohё vёllain e saj vetёm per qejfin dhe me magjine e saj,per te lodhur e çuditur njerezit ndèr shekuj?! A ka te ngjare qè ajo te ishte magjistare? Apo i gёnjeu tё gjithё pёr tё fshehur emrin e dashnorit tё mundshёm?
Gjithçka mund tё ketè ndodhur ashtu siç nuk ka ndodhur asgjё e tillё, ndonёse tё gjithё ne do te shpresonim ne jeten e perjetshme deri diku, dhe po t'i besojme legjendes atehere shpresa mund te shnderrohet ne bindje absolute, ndonёse duhet te kemi parasysh sesa e meritojme neve ate; pёrjetёsinё ose ringjalljen, qoftё edhe pёr pak ditё si nё rastin e Konstandinit. Ngaqe duhen edhe motive te vlefshme qe ajo tё ndodhi vёrtetё. Fatkeqёsisht, pёr mёnyrёn sesi sillemi e jetojmё, ndoshta asnjeri prej nesh s'ka arsye pёr t'u ringjallur. Jeta ёshtё sidomos çёshtje zgjedhjeje personale dhe ne njerёzit e thjeshtё, pabesueshёm dhe krejt PA Besё i kemi harruar shumё nga vlerat njerёzore, qё pёrbёjnё ndryshimin kryesor tё njeriut nga kafshёt. Nё kёtё rast unё nuk pёrjashtoj askёnd, madje pёrfshij edhe vetёveten.
Ekzistojnё shumё histori jo normale e jo tё gjitha janё fantazi autori.
Do te vazhdoj te mbetet nje mister se çfare ndodh pas vdekjes me njerezit, megjithese kjo legjende shpjegon deri diku qe edhe mund te mbijetoj shpirti apo ringjallesh, mjafton qe t'i nevojitesh dikujt dhe te mos dèmtosh asnjeri. Ose kёshtu mё pёlqen tё mendoj.
Natyrisht qё Doruntinёn e solli ne vendlindje Konstandini, sepse BESA, kjo fjale e paperkthyeshme e jona firmosi ndér shekuj, forcёn e saj, triumfin duke i dhuruar njerezimit kete leggende. Nё mungesё tё nje Harku Triumfi si ai ne Paris, populli shqiptar krijoj kёtё "Monument" fale gojedhanёs, letersisё dhe talentit te tij sfidues.
Ky mund te jete edhe nje krijim i nje autori te panjohur por sidoqoftё eshte e jona dhe meqenese eshte keshtu ne do te jemi njё popull qe kemi " firmosur" ringjalljen, pavaresisht se çfare vendimi ka marre Zoti, atje lart ne qiell?
Sfidё me perèndine? Mund te jete edhe keshtu ashtu siç eshte krejt e pamundur ta fitojme sfidёn, por ne me shumё kokéfortesi kemi vendosur qё ta perballojme sfidёn te cilёn nuk do ta fitojme kurre por sidoqofte ka tё ngjarё tё mos e humbasim. Do tё dalim sigurisht barazim nё kёtё sfidё tё pamundur, por vetёm nёse ne do tё lejojmё Besёn tё rikthehet midis nesh, sepse tashmё janё tepёr tё gjatё vitet, gjatё tё cilave ne e kemi shkelmuar larg ( jo te gjithe), Besёn, moralin apo thjesht mirёsjelljen njerёzore.

Erion Selmani