25/05/10

Gazetarja italiane shkruan per librin tim

Emilia Filocamo shkruajti per librin tim ne italisht;  Perdor perkthyesin automatik, djathtas.

Un Decamerone esotico ed originale, un diario di viaggio emozionale ed emozionante, a metà fra realtà ed immaginazione, travolgente ed eccitante. Fresco ed originale, una sorta di reality in cui le puntate sono sensazioni disseminate fra le pagine che spingono al limite la fantasia.
E' questo e non soltanto questo, il romanzo "La crociera dell'amore romantico" di Erion Selmani: colpisce il disegno semplice esottile della trama. Un dedalo affascinante di figure che sembrano trascendere la fantasia ed insinuarsi maliziose nella realtà, o farci credere che ne siano parte.
Ed in questa altalena dondolante fra realtà e finzione, cullata dalle correnti delle sensazioni, proprio
come una barca, emerge la sensibilità dell'autore. La meta o il porto a cui tende questa crociera è fatta di entusiasmo e speranze, di paura ed ambizione: i compagni di viaggio indispensabili nella migliore avventura come nei sogni più belli.

14/05/10

Dashuri me fjale

Pse shkruajne miliona njerez neper blog e Forume?
Arsyet jane te panumerta. Ka diçka qe mbase nuk eshte deklaruar.
Per mendimin tim, te shkruash do te thote te besh dashuri me fjale.

Po si çdo dashuri edhe ne kete rast njerezit humbasin arsyen, i binden veç zemres, ndonese perpiqen te kontrollojne fjalet.
Zemra nuk komandohet, ndersa fjalet Po. Pikerisht kjo eshte dashuria me fjale, pasi per here te pare njeriu Ndoshta eshte ne gjendje te ruaj vetekontrollin. Ne rast se nuk eshte i dehur:-)
Dehja nga fjalet; Jemi te gjithe te "dehur" kur lexojme diçka te bukur. Ka raste qe e rilexoj te njejtin liber kater here, pasi kam rene ne dashuri me ate liber apo tregim.
Dhe si per te shkembyer apo nderthurur dashurine tone, ne jemi miliona njerez qe i shkruajme njeri-tjetrit, jo vetem per dashuri fjalesh.
Vajzat jane ato me te ndjeshmet ndaj fjaleve te bukura. Shpesh here mjaftojne tre rreshta romantik dhe ajo dehet krejt, dhe eshte e gatshme te te dorezohet. Po per "çudi" ajo nuk te dorezohet nese ti i vardisesh egersisht per dy vjet ne lagje apo kudo qofte.

Pa krijuar shume iluzione, mendoj se çdo gje ka lezetin e saj. Keshtu qe shkrimet, fjalet jane gjera qe mund ta zbukurojne jeten, por edhe ta shkaterrojne. Varet se si i perdorim llafet.
Per hir te se vertetes edhe dashuria me fjale, apo edhe ajo pa fjale fare, mund te te zhgenjejne apo te lendojne zemren.
Nuk ekziston persosmeria, dhe fjalet nuk mund te bejne mrekullira.
Te pangopur me dashuri, njerezit vendosen te bejne dashuri edhe me fjale. te pakten keshtu ndodh kur hap nje Blog, ose kur rikthehesh ne blog, siç bera une sot pas nje kohe te gjate.
Me sa duket kisha nevoje shpirterore te shkruaja, te beja dashuri me fjale;-)

  Erion

Vargje "vogelushi":-)

Tejpertej evropes i vetmuar
Mespermes Mesdheut per t'u argetuar
Nje lundrim dashurie per t'u çliruar..

Ne brigjet e detit per t'u frymezuar
Neper rruget e Manhajm-it per t'u burreruar
Dhe ne qytetin e Shen Valentinit per te jetuar.

Tashme dua "ripushtoj" parajsen e humbur
Per ty Vlore!
Me ka marre malli!

Erion

Humbje me klas?!

Me mire nje humbje me klas, se sa nje fitore me dhune.
EE shkruajta kete dikur por nuk mjaftoi. Ne disa raste dhuna eshte e nevojshme per te konfermuar humbjen tende. Po. Ndodh edhe keshtu. Imagjino; ti je i detyruar te behesh i dhunshem, per te bindur te tjeret qe ke "humbur". ;-)
Ne fakt kete e shkruan ai qe s'ka asgje per te humbur. Jo rralle gjate jetes jemi te gatshem te paguajme shtrenjte shkeputjen, ikjen, qofte kjo e dhimbshme apo e kendshme.;)

Ndoshta une e shkruajta kete pasi nuk pagova asnje çmim. Nuk kisha asgje per te humbur...
Apo mos valle thjesht respektova karakterin tim te bute dhe te sinqerte?! Kam pasur perhere fatin e guximin e madh te shpreh ate qe mendoj.
Kjo gje me shkakton kokeçarje por, me lehteson fitoret.
 Ne fund te fundit, ate qe doja te beja ne jeten time, e realizova.;-)

10/05/10

Shenime ne blog

Pershendetje,
Duke pare rezultatet e sondazhit (shiko djathtas) vura re se disa prej jush kane shprehur interes per te lexuar librat e mi.
Mendova te krijoj ndonje link te ri per shkarkime e-book. Sepse atje ku botoj une nuk paska statistika te ndershme.
Botuesi/Libraria online nuk me ka paguar rregullisht. Ka pasur plot shitje por i paguajne me vonese te drejtat e autorit dhe ka ca probleme...

Ndersa tani kam krijuar linke te pavarur nga Botuesi.
Ne qofte se jeni te interesuar ja linket; Anija e dashurise
Romani im "Endrrat e thyera" shkarkohet duke klikuar ketu.
çmimet jane simbolike 2-3 euro. Ne fillim pagesa e me pas shkarkohet libri pdf.
Per kete shitje  mbaj pergjegjesi une. Per çdo problem ju rimbursoj te hollat te cilat vijne direkt ne llogarine time Paypal.
Ne qofte se rastesisht je simpatizant o admirues i krijimeve te mia, me kete rast me jep edhe mua si autor perkrahje Morale. Po, pikerisht perkrahje morale. Mbi te gjitha!

Lexohemi ne te ardhmen me ndonje tregim apo liber te ri.
Se bashku, mirulexofshim
  Erion