31/07/07

Per blog

Me falni per cilesine e dobet te videos. Me webcam s'mundem te bej me mire.

30/07/07

Reportazh zjarri
Sa shume digjemi keto dite! Na mbyti vapa dhe vatrat e zjarrit qe kane pushtuar nje pjese te Ballkanit dhe Italise.

Dje me 29 korrik rastesisht asistova ne nje zjarr qe ka djegur deri tani mbi 100 hektare ne Italine qendrore. Po kthehesha ne shtepi kur pashe dhjetera njerez qe shihnin vargmalet Apenine te pushtuara nga flaket. Ndalova makinen ne Akuasparta (20 km nga Terni) dhe iu bashkova turrmes anes rruges. Ndodhesha afro 2 km larg vatres se zjarrit dhe pashe 2 helikopter te zjarrfikesve qe hodhen uje nga kova e madhe qe mbartnin poshte. Me pas mberriti avioni me uje por zjarri vazhdonte dhunshem. Zgjati shume kohe vajtja- ardhja e helikoptereve qe shkonin te furnizoheshin me uje ne liqenet e zones derisa erdhen edhe dy kamiona me zjarrefikes nga drejtimi i Spoletos (pjesa lindore e Apenineve)per te shuar zjarret anes rruges.

Nata e beri edhe me te frikshme pamjen. U largova drejt shtepise ngaqe zjarri vazhdonte por zjarrfikesit kishin hequr dore siç duket ne pritje te mengjesit.

Rruges ndesha shume automjete policie qe po benin kerkime per ndonje zjarrvenes.

Pata pershtypjen te shihja lart edhe helikopterin qe filmonte pe emisionin e lajmeve.


Zjarri ende vazhdon ne keto çaste, ora 8.25 i mengjesit, e hene 30 korrik.

Vazhdojne perpjekjet per shuarjen e zjarrit, dhe nuk i dihet ende se sa kohe do te zgjas beteja.


Ketu te pakten kane helikoptere dhe aviona, jo si ne Shqiperi qe morren avion nga Ukraina dhe erdhen dy helikoptere nga Greqia per ndihme.


Me pelqen te pyes: A mund te quhet shtet ai vend qe nuk ka nje helikopter per Zjarrfikesit?

A ka mundesi qe Shteti te mos posedoj mjetet me te rendesishme per te mbrojtur natyren dhe qytetaret nga fatkeqesi te tilla?

Shteti ka drejtues qe mendojne per te ndertuar Parlamentin e ri luksoz me çmimin dhjetera milione euro. Po sikur keto te holla t'i shpenzonin per blerjen e avioneve etj per zjarrfikesit, a nuk do te ishte me llogjike? Perndryshe edhe ndertesa moderne e Parlamentit do te rrezikonte seriozisht djegien nga zjarri i terbuar qe s' fal askend.


Nejse, une e thashe mendimin tim, po kujt ja thashe?

28/07/07

Refreni

Refrenit tё pёrditshёm “ujё e drita” iu shtua ditёve tё fundit edhe fjala; President.
Vёshtirёsia pёr zgjedhjen e Presidentit tё Republikёs tregoj haptas edhe njёherё ( shpresojmё tё jetё hera e fundit) konfliktet e politikёs shqiptare. Flitet edhe pёr shitblerje votash, por nuk dua tё shpreh opinion pёr kёtё.
Kryesorja ёshtё qё tashmё vendi ynё ka njё President dhe duke parё ekuilibrin e dy paraardhesve Z. Mejdani dhe Z. Moisiu mё pёlqen tё mendoj se edhe Z. Bamir Topi do ta kryej me nder detyrёn e tij. Ka ardhur koha qё tё shohim me optimizёm jetёn pa kёrkuar tё keqen nё çdo gjё. Vitet e fundit nё administratёn shtetёrore personat mё dinjitoz janё treguar Z. Mejdani dhe Z. Moisiu, prandaj i bёj urimet e mia mё tё mira Presidentit tё sapozgjedhur: Suksese Z. Bamir Topi!

Vazhdimi i refrenit “ujё e drita” ende s’ka gjasa tё ndёrpritet edhe pse Presidentin e zgjodhem, paçka se herё na drejtoj e majta e herё e djathta. Derisa pritja e gjatё u shndёrrua nё depresion, dhe mirёkuptimi i popullit u kthye nё mosbesim, trishtim e vuajtje.
Zhgjёndrra e Shqipёrisё turistike vazhdon, dhe sot jemi ne qё po shkojmё turistё nё vendet fqinje pasi tek ne dihet qё nuk ka kushte tё mira.
Pra rikthehemi nё tё njejtёn pikё. Kush do na i zgjidhi problemet tona kryesore? Nёpёr disa Forume shqiptare lexova se njerёzit kёrkojnё zgjidhje te problemeve. Shqiptarёt duket se kanё alergji nga fjala zgjedhje e kjo me plot tё drejtё, ngaqё kemi votuar disa herё dhe problemet ngelen pёrherё tё njёjta. Pse mos t’i zgjidhim disa nga hallet me qeverinё aktuale?
Ndёrkohё drejtuesit aktual duhet tё na siguronin tё paktёn ujё e drita, e pastaj po tё munden edhe gjёra tё tjera, por ne i kemi ndryshuar disa herё qeveritё pa ndryshuar asgjё nё jetёn tonё.
Prandaj lind pyetja: Sa kohё do tё drejtohemi nga njerёz qё nuk i krijojnё kushtet me elementare tё jetёs nёnshtetasve?
Njёkohёsisht lind shpresa qё mё ne fund dikush tё mendoj pёr kete popull te cilit nuk i ka ngelur tjetёr pёr tё bёre veçse tё ngrej kokёn drejt qiellit dhe t’i lutet perёndisё qё tё dёrgoj tek ne shpёtimtarin qё do tё na zgjidhte problemet mё themelore.
Ky popull i zhgenjyer nuk ka kujt t’i besoj. Nuk kemi idhuj! S’kemi nje shembull per te ndjekur midis ketij kaosi politik dhe social qe zgjat qysh kur s’mbahet mend.
Mbase perёndia i ka dёgjuar lutjet tona te sterzgjatura,deri nё pergjerim dhe na dha pёr president Z. Topi. Me shpresёn e madhe qё ai do tё japi shembullin e tij tё mirё, pёr t’i dhёnё shqiptarёve njё idhull frymezues. Pse jo?! Nё jetё kemi nevojё edhe pёr frymёzim e shpresё.
Shpresa, vdes e fundit.


Erion Selmani

Foto dhe himni i Flamurtarit

Nostalgji tifozi. Tani s'kemi skuader per se mbari por ç'te bejme?

27/07/07

Ditet e "Arta"/ Tregim


E ndёrpreu udhёtimin e tij nё Kёln. Kishte mjaft kohё per te pirё kafe dhe marrё vendimin pèrfundimtar mbi atё udhetim.
Nxorri nga çanta hartёn gjeografike te cilёn e kishte studjuar qindra herё ne ditёt e fundit kur i kishte mbёrritur nje letёr rekomande e mallkuar ku shkruhej se kёrkesa e tij pёr azil politik ishte hedhur poshtё.
“Ku te shkoj?” mendonte ai.” Ne Hollande apo Danimarkё?”
Hollanda ishte afèr Kёlnit nё drejtimin perёndimor, ndèrsa Danimarka ne veri te Gjermanisё ishte qindra km nga Kёlni.
“Erdha deri kёtu e s’di ku te shkoj?Paskam marre fund! Ç’mu desh qe ika nga Manhajmi? Atje mund te gjeja ndonje vend pёr tu fshehur, mund tё punoja nё tё zezё, ashtu si njё mi qё ka frikё ta nxjerri kokёn nga vrima ku eshte fshehur.”

Doli nga stacioni i trenit dhe i hodhi nje sy qytetit te bukur. Pa nga jashte Katedralen dhe vijoj rrugen e tij per te eksploruar qytetin.
“ Nuk mund te shkoj ne Danimarke sepse ёshtè dimёr dhe do tё ngrij nga te ftohtit kur te kaloj kufirin nё kёmbё. Nё Hollande ndryshon muhabeti, sepse mund ta kaloj kufirin me autobus, tren ose taksi.”
Ditёve tё fundit ai ishte informuar mirё pёr kёto dy vende.
U kthye prapё te stacioni qёndror i trenit. I duhet te merrte mё nё fund vendimin.
“Danimarkè apo Hollandё? Jo. Asnjёra nga tё dyja. Po qёndroj kёtu nё Kёln ose do kthehem nё Manhajm e do qёndroj ilegal” tha me vete ai.
- Taksi!- thirri ai dhe nje shofer taksie i morri dy çantat me veshmbathje e sende tё tjera duke i vendosur nё bagazh.

- Dua te shkoj nё qёndrёn e azilkёrkuesve. Unё jam kёrkues azili politik - i tha shoferit.

-Ok, por duhet tè pyes nje shokun tim sepse hera e parё qё me ndodh kjo. Zakonisht unё punoj me turista- tha shoferi dhe buzёqeshi.
Shoferi doli nga makina dhe bisedoj me dy kolegё tё tij.
- Shkojme!- tha shoferi- e njoh vendin-
- Duhet te me zbresёsh 30-40 metra larg nga zyrat e azilantёve, ngaqё s’dua te mё shohin qё udhetoj me taksi.
- Natyrisht- tha shoferi.


“Ditёt e arta mbaruan “ tha me vete ai ndёrsa po hynte nё ndёrtesё ku i duhej te ndryshonte emrin per herё tё dytё ne pak vite.
“ Pse nuk i quajnё , Zyrat e ndryshimit te emrave?” mendoi, dhe i erdhi pёr tё qeshur kur iu kujtuan shumё raste kur te huajt kёrkonin strehim politik ne tё njёjtin shtet, me emra tё ndryshёm, me qёllim qё te qёndronin sa mё shumё kohё.
“Tashmё me quajnё Alban D “ mendoi ai ndёrsa po plotёsonte formularin qё i dhanё punonjёset.
Formulari ishte nё tre-katёr gjuhё, biles edhe nё shqip e si zakonisht ne kёto raste ai vuri re se sa shumё gabime gjuhёsore gjendeshin nё tekstin e formularit.
“ Kёta pёrkthyesit tё marrim mё qafё” mendoi ai. E dinte se jo rrallё kur azilantёt lypnin strehim politik, pёrkthyesit zakonisht jo profesionistё, mund edhe te pёrkthenin me gabime duke i shkaterruar tё ardhmen dikujt.

Pas 4 ditёsh nё Kёln e transferuan nё ish- Gjermaninё lindore. Alban D u inatos keq. Do largohej nga Kёln-i pёr tё cilin kishte hequr dorё nga Hollanda e Danimarka. Nё ate qytet i pёlqente gjithçka. Hera e parё qe shihte nje qytet aq tё bukur e shumё shpejt do t’a harronte Manhajm-in qё ishte 3-4 herё mё i vogёl nga Kёln-i.
-Alban D, nesёr do shkoni nё Chemnitz.- I thanё

Ai pa me shpejtèsi hartёn e madhe nё mur dhe e vёrejti qё ishte jo larg nga Drezden-i dhe Lajpcig-u.
“ Atёherё, Chemnitz ( Kemnitc) do te thote qe eshtё ish- Karl-Marx-Statd!” tha me vete ai duke u inatosur mё tepёr.

Mbёrriti nё qendrёn e refugjatёve nё mbasdite dhe kishte ende 500 marka nё xhep.E kuptoj qe e pati tepruar nё Kёln me shpenzime tё kota, por nё Kemnitz do t’i duhej tё kursente sepse tashti nuk i dihej sesi rridhnin ngjarjet.
Pas dy ditesh i morrèn shenjat e gishtave. Ai iu pёrmbajt kёshillave tё refugjatёve ekspert prandaj ndёrkohё qё priste rradhёn e tij hyri disa herё nё WC dhe fёrkoj gishtat e duarve te muret e banjos.
Sipas “ekspertave” format e gishtave ndryshonin dhe kompjuteri nuk arrinte tё kuptonte qё ai kishte shenja te mёparshme gishtash, me njё emёr tjetёr.

Ditёt nё Kemnitc i kalonte nёpèr kafene dhe nё mbrёmje shkonte te i vetmi MC Donald’s i qytetit, atje qarkullonin shumё tё rinj dhe natyrisht femra tё bukura.
Nuk i pёlqente ai qytet plot shenja vuajtjeje nga historia komuniste e ish-Gjermanise lindore.
Bёnte shumё ftohtё por atij s’i interesonte aspak dhe vazhdonte tё kёrkonte njё vajze pёr t’u argёtuar, nё pritje tё transferimit tё ardhshёm qe sipas rregullores do tё ndodhte pas 3 muajsh.

Nuk ishte llogjike tё kёrkonte femra pёr lidhje serioze nё situatёn e tij. Do tё qёndronte 3 muaj atje e pas kёsaj disa muaj ne ndonjё qytet tjetёr, e mё pas kushedi se çfarё ndodhte.Ndaj njё dashuri serioze vetёm sa do t’i shtonte dhimbjet, trishtimin. Dy herё ai kishte braktisur tё dashurat e tija, thjesht pёr arsye transferimi. Dhe kjo nuk dukej aspak njerёzore, por s’varej nga ai. Disa herё nё jetё njerёzve u mohohet e drejta pёr tё dashuruar, ndaj ka tё ngjarё qё me kalimin e kohёs tё krijohet njё ndjenjё e kundёrt me dashurinё; Anti-Dashuria, e cila ёshtё skalitur me “mjeshtёri” tё pёrbindshme nga njeriu modern.

U njoh me tre vajza 18-19 vjeçe disi tё shthurura nё MC Donalds. Ato e donin secila pёr vete. Kishte dalё disa herё shetitje me ato dhe ishte puthur me dy prej gocave, i pavendosur se cilёn tё merrte e çfarё tё linte. Ato i treguan mё ne fund qё kryenin vjedhje tё vogla nёpёr supermarketa. Hipnin ne autobus dhe vidhnin ne zona tё ndryshme tё qytetit.
-Unё s’merrem me vjedhje” u tha ai kur dy nga vajzat hynё nё njё supermarket, dhe ai qèndroj jashtё me njё nga gocat, atё tё cilёn ende s’e kishte puthur.
-As une nuk vjedh- i tha vajza.- Jemi shoqe dhe unё nuk dua tё ndahem nga ato.Po ti cilёn prej nesh dashuron?
-Unё? Po ta them troç qё unё çmendem vetёm pas teje dhe habitem sesi mund tё mё rezistosh?!
-Imagjino ne tё dy duke shijuar buzёt e njeri-tjetrit, sikur tё provoje pёrkedheljet e mia, tё dёgjoje rènkimin tim tё eksituar! Do te doja tё puthja sytё e tu, buzёt e tua tё ёmbla dhe tё tё lёpija, puthja e thithja çdo pjesè tё trupit tёnd. Parajsa qёndron kёtu pranё teje dhe t’i vetёm duhet t’a pranosh qё ke dёshirё tё shkosh nё parajsё, e gjithё kjo mund tё ndodhi po tё mё pranosh mua, dhe rrugёn drejt parajsёs s’mund tё na e ndёrpresi askush, ngaqe ne tё dy e meritojmё kёtё kёnaqёsi sublime!

Suksesi i tij me femrat varej zakonisht nga fjalёt e tij tё bukura deri nё egzagjerim, por tё nevojshme pёr mendjen e disa vajzave, sepse jo rralё shumё vajzave u pёlqente tё degjonin fjalё tё veçanta aq sa ato fillonin t’a ndjenin veten; femra fatale!
- Vёrtetё?-pyeti vajza- sa fjalё tё bukura!
-Po.- u pёrgjigj ai dhe e puthi me dhunё. Ajo nuk kundёrshtoj.
U dёgjua alarmi i supermarketit dhe shoqet e tyre qe i ndiqte nje burrё.
- I kapёn duke vjedhur- Tha ajo- Ikim!


Ata u larguan me nxitim dhe pёrfunduan nё nje lulishte pa njerёz nё atё orё tё mbrёmjes. Bёnё dashuri midis ngricёs, mbrapa nje peme. Nuk mund tё shtriheshin pёrtoke se kishte dёborё prandaj ajo mbèshteti duart te trungu dhe ai nga mbrapa plot kёnaqёsi dhe zjarr (zjarr i domosdoshёm pёr temperaturёn – 6°) e penetroj nё pozicionin lopthi. Po bёnin dashuri plot ёndje. Ai e shtynte plot qejf dhe duke qenё se vajza ishte me trup tё vogёl ai i ledhatoj e shtrёngoj pa vёshtirёsi sё pari gjoksin e pastaj poshtё …. . Ishte shtytja e tij dhe njёkohёsisht masazhi intim qe i dhane asaj kёnaqesinё. Me kalimin e kohёs ai kishte mёsuar deri diku sesi u pёlqente femrave masazhi intim te klitori, paçka se nuk ishin tё gjitha njёsoj, me pak delikatesё e ndjenjё, ndoshta edhe me pak talent; suksesi arrihej. – Es hat mir sehr gefallen ( mё pёlqeu shumё)!- tha ajo plot buzёqeshje.
“Ku m’i gjen kёto fjalё kjo? Unё do sёmurem, e kam prapanicёn akull” mendoi ai.
Ai e pёrkёdheli sёrish.- Faleminderit ёmbёlsirё!
Ёmbёlsirё!? Padyshim qё ishte e ёmbёl, ngaqё marrёdhёnia seksuale me atё kishte qenё me tё vёrtetё, e kёndshme! “ Kjo ёshtё Anti-dashuria ime e parё nё Kemnitc” mendoi.
“Nё fund tё fundit unё tre muaj qё do qёndroj kёtu, s’kam kohё pёr t’iu vardisur vajzave pёr sё mbari, prandaj unё thjesht s’kam kohё, s’kam “tё drejtё” tё dashuroj”

Pas dy ditёsh nё orёn 6 tё mёngjesit Alban D e zgjuan nga gjumi rojet e kampit te refugjatёve.
-Ju do tё transferoheni- I tha shefi ne zyrё.
“Shumё shpejt pёr kёtё”mendoi ai i shqetesuar. Sapo kishte mbushur dy jave ne Chemnitz.
-Urdhёroni biletёn e trenit dhe adresёn ku duhet tё paraqiteni.- i tha shefi.
Ai lexoj adresёn: Rheinau strasse n° ** Mannheim.
“O Zot! Po kjo ёshtё adresa ime e vjetёr!


Morri trenin per Manhajm. Ata me anё tё shenjave tё gishtave e kishin zbuluar. Kёshillat e “ekspertёve” nuk qenё nevojitur. Nuk mund te paraqitej nё atё adresё me njё emёr tjeter, ngaqё atje e njihnin tё gjithё. Shefat e emigracionit i jepnin keshtu mundёsinё t’ia mbathte nga sytё kёmbёt pa shpenzuar kohё e tё holla me tё.
Zbriti nga treni ne Frankfurt duke e braktisur pёrgjithmonё idenё pёr t’u kthyer nё Manhajm.
Nё ate moment i gjendeshin nё kuletё jo mё tepёr se 90 marka, shumё pak pёr tё ёndёrruar gjёra tё paarritshme.
Porositi njё picё dhe ujё nё lokalin mё tё afert. Aty u zhyt nё mendimet e tij.
“ Gjynah qё mё zbuluan. Sikur tё mё lejonin tё qёndroja disa kohё dhe tё mё vendosnin nё Lajpcig, s’do tё kishte qenё keq. Atje nё Kemnitc qe kot fare dhe nё Drezden do tё kishte qenё nje mallkim pёr mua. Akoma mё frikèson ai udhetimi i frikshёm Drezden- Nyremberg ku pёr pak sa nuk vdiqa.”

Iu kujtua ajo natё bashkё me njё shokun e tij ku diku afer Nyrembergut u kishte ndodhur nje aksident i frikshёm me makinё.Nё 5 javёt e kaluara nё spital pёrkujdesja e mjekёve gjerman e kishin lёnё me gojё hapur. Infermieret qё e kuronin plot kujdes, e lanin-shplanin me sfungjer nё shtrat, ngaqё ai ishte nё gjendje tё rёndё, madje edhe i jepnin pёr tё ngrёnё ashtu siç bёhet me fёmijёt e vegjёl, midis trullosjes nga operacionet, ilaçet qetёsuese etj, ai kishte vёnё re, njerёzit e civilizuar, pёrkushtimin ndaj detyrёs sё tyre.
- Kemi patur kёtu disa studentё e shqiptare pёr specializim dhe e dimё si ёshtё mjekёsia te ju. Pate fat tё madh djalosh qё rastise kёtu, ngaqё nё Shqipёri do …. tё …vuaje shumё.- I kishte thenё doktori i tij gjatё vizitёs sё mёngjesit.

Kuptohej qё doktori e kishte shmangur fjalёn “ Vdekje” duke e zёvendёsuar me atё tjetrёn; “Vuajtje”
Kur kishte dalё nga spitali ecte me paterica dhe mjeket kishin thirrur nje taksi per ta shoqeruar deri nё njё qendёr refugjatesh.
Ai pati nxjere nga xhepi 40 marka pёr t’ja dhёne shoferit, por shoferi i refuzoj paret.
-Mё ka paguar spitali- i kishte thёnё shoferi.
Ishte mahnitur me ata mjekё qё i kishin shpёtuar jetёn dhe i paguan taksinё!!

Nuk ishte aspak e natyrshme prandaj kur ai ua tregonte tё tjerёve mё vonё, ata do e besonin me vёshtirёsi. Ose nuk e besonin aspak.

“Ku tё shkoj tani? Tё vazhdoj rrugёn pёr Hollande apo tё rikthehem nё Manhajm?”
Mendonte ai i shqetёsuar. U mendua pёr njё kohe tё gjatё dhe pabesueshёm morri vendimin e tij tё rrallё.
“Fillimisht do shkoj nё Belgjikё e po nuk mё pёlqeu e kam dy hapa larg Hollandёn. N.q.s nuk mё ecёn puna edhe atje, atёherё kur tё shkrij dèbora ose do tё hidhem nё Danimarkё e pse jo edhe nё Suedi.Ose nga Belgjika mund tё “fluturoj” deri nё Londèr. Nё portin Belg tё Ostende-s kalojnё shumё tё huaj pёr nё Angli. Do mё duhen pare pёr tё paguar ndonjё “mjeshtёr” qё tё mё ndihmoj tё hipi nё ndonjё kamion. Kushedi se sa herё do mё duhet tё ndryshoj emrin nё keto udhetime!”

Filloj udhёtimin pёr nё Belgjikё paçka se nuk i pёlqente tё largohej nga Gjermania.

“ Nё fund tё fundit sido qё tё shkoj rrugёn pёr nё Shqipёri e kam tё hapur” mendoi ai dhe i erdhi pёr tё qeshur me vetveten pёr ato ditё udhetimesh jo tё zakonshme. Qeshi me tё madhe ngaqё nuk donte tё qante, por pas pak iu kujtua atdheu tё cilit ai po i shmangej me çdo kusht e me shumё sakrifica pa e ditur nёse ja vlente vёrtetё!?
Me kёto mendime nё kokё e kuptoj qё po i mbusheshin sytё me lot. Qenё lot malli pёr atdheun e nostalgji pёr ato pak ditё tё “Arta” tё pёrjetuara nё Manhajm, ditё tё cilat ai i quante tё Arta ngaqё zgjatёn pak, pёndryshe do t’i emёrtonte ditё “argjendi”, “Bronzi” ose edhe ditё qymyri. Kёtu qymyri nuk hynte aspak nё punё ngaqё ditёt qё po pёrjetonte djaloshi ishin vёrtetё tё zeza, kёshtu qё nuk qe e nevojshme pёr tё pёrdorur qymyrgurin pёr t’ia sterrosur mё tej jetёn.
“Jeta ime ёshtё e bukur, sidomos pas njё pёrvoje tё tillё. Tashmё, jam unё qё drejtoj udhetimin tim tё shpresёs, atё mё joshёsin deri mё sot, i cili do tё mё vlej pёr gjithё jetёn.

Alban D po bёhej gati tё ndryshonte pёrsёri emrin dhe shtetin, ndonёse ai vazhdonte tё mbetej pёrherё i njёjti. Me tё vetmin ndryshim qё pas kёsaj historie do tё fitonte pёrvojё e cila mё pas do t’i nevojitej pёrgjithmonё dhe do t’a ndihmonte tё rigjente identitetin e tij, tё humbur dhe tё rifituar, me shumё sacrifica.
Kёshtu ndodhi vёrtetё.


Erion Selmani
Terni, Prill 2007

çaste dashurie /Tregim


Nuk arrinte te flinte ate nate, dhe idea qe ajo ishte bere e tija e lumturonte.
Kishte bere gjithfare sakrificash per te arritur ate moment sublim, aq shume te enderruar, deshiruar dhe merituar. Merituar ishte pak e veshtire per te thene, por i pelqente te mendonte keshtu.

Shkruajti ne ditarin e tij.

Sot me ndihmen e zotit bera dashuri me D.... .Them me ndihmen e Zotit sepse duhej vertet ndihma e tij per te mposhtur vajzen me emrin D .... .
Kjo femer ishte endrra ime e ndaluar ne 6 muajt e fundit dhe sot per kenaqesine time dhe te sajen( shpresoj), Ajo pranoi te bente dashuri, edhe pse mund te kishte pranuar me pare kete, por mund edhe te mos pranonte kurre!( ishte hera e dyte, por e para here qe e beme per se mbari)

Ishin muajt me te lodhshen per mua! Thuajse çdo dite shkoja ne supermerkaton ku punonte ajo per te blere gjithfare sendesh qe ne disa raste nuk me nevojiteshin aspak, por une kisha nevoje per ate.


Ajo kohet e fundit kishte pranuar te pinte disa here kafe me mua dhe kur une i bera ftesen per ne restorant nuk pranoi menjehere.
Kaluan dite para se te me thoshte " jam e lire ne mbremje ".
Pas darke ate nate nuk beme asgje perfundimtare. Arrita t'i jap puthjen e ndarjes kur po i uronim njeri tjetrit " naten e mire". U tregova i paturpshem kur i shtrengova koken dhe e putha ne buze, para se ajo te zbriste nga makina ime.

Dukej sikur ajo nuk ishte e fyer, perkundrazi ndersa largohej kthehu kryet dy here duke me pare me epsh. Zbrita nga vetura e vrapove tek ajo, ne momentin qe ajo ndodhej te porta e shtepise se saj. Qenè vetem 10-12 metra nga rruga.
Ajo me pa dhe me perqafoj duke mbeshtetur kryet te gjoksi im. Ishte me e shkurter se une, i putha floket e zinj ,ndersa ndjeja gjinjte e saj qe me preknin ne trup. Nuk e di sesa minuta qendruam keshtu midis ledhatimesh kur me ne fund e putha perseri. Me puthi dhe ajo e hapi menjehere gojen per te futur gjuhen e saj ne gojen time.
Heren e pare beme seks ne makinen time 4 dite pas puthjes se pare.
Isha une qe zbertheva i pari pantallonat dhe ajo ndiqte me sy levizjet e mia plot padurim per te shikuar organin tim mashkullor. Emocioni i " eksplorimit" te trupit te partnerit/es heren e pare eshte kenaqesia me e madhe ....
Pastaj erdhi dhe kjo mbremje e paharrueshme. Fundi i ditarit.

---------------
Ai shkoj ne shtepine e saj pas mesnates kur prinderit e saj flinin.
Ishte nje shtepi jashte qytetit me dy kate.
Ajo e shoqeroj neper erresire ne dhomen e saj ky e vetmja drite vinte prej televizorit me volumin e ulur.
Nuk kishte kohe per fjale, prandaj u zhveshen me shpejtesi. Ajo i kishte thene se do t'i pelqente te benin dashuri ne dhomen e saj, dhe jo vetem ne makine ku gjerat beheshin shpejt e shpejt.

Kesaj here ai donte t'i puthte syte e saj te bukur, nga ata sy qe kur te shihnin te "pervelonin " krejt.E puthi edhe ne buze te veshet ,qafa dhe me pas supet. E kafshoi lehte te qafa dhe te supet duke i leshuar fryme te ngrohte nga goja poshte mjekres, brenda vesheve, kjo zakonisht i eksitonte shume vajzat qe kishte njohur, problemi ishte qe s'ishte e thene t'u pelqente te gjithave ........
Pastaj "punoj" per disa minuta me gjinjte a saj te cilet i kishte enderruar qysh heren e pare qe e kishte pare. Ia puthi ,lepiu, e kafshoi lehte majat e ginjve e ne ate moment ajo shpertheu ne renkime . " Ule zerin " i tha ai me friken se prinderit do t'i degjonin.
- Mos ki merak - tha ajo dhe i tregoi me dore deren e dhomes te mbullur me çeles.

Perhere kishte pasur dobesi per vithet e femrave, e ktheu nga ana tjeter dhe e puthi tek vithet pa harruar t'i ledhatonte shpinen. Prapanica e saj mahnitese i shtoj se tepermi eksitimin. Ishte ajo qe e "torturuar" nga deshira u kthye dhe hapi kembet.
Ai nuk harroj te vendoste jastekun poshte vitheve te saj e pastaj e futi atje ku duhej te ishte " ndezur zjarri" minuta me pare.
Ishte vertet e ndezur dhe mjaft e lagur te vagina, prandaj organi i tij rreshqiti lehtesisht brenda saj pa asnje renkim qe paralajmeronte dhimbje nga ana e vajzes.

Ajo nderroi pozicion duke u vendosur sipèr djalit. " Me pelqen te qendroj mbi ty " tha ajo dhe duke bere shtytje, u perkul per te puthur gjoksin mashkullor.
Pak me pas ishte ai qe i ledhatonte me njeren dore gjinjte dhe me tjetren klitorin, Pas disa sekondash Ajo renkoi llahtarshem sikur dikush po e vriste ...
Ishte renkimi i orgazmes se asaj te cilit ju shtua renkimi i atij.
Ndersa po merrnin fryme dikush trokiti te dera e dhomes .
- Nene mos u shqeteso,- tha ajo
-çfare ndodhi ? pyeti nena e vajzes qe me sa dukej i kishte degjuar klithmat, renkimet e tyre .
-Asgje ,Nene ,pashe nje enderr.

Pas nje ore ai u largua fshehurazi nga shtepia e vajzes.
Ndihej i lumtur qe 6 muajt qe kishte pritur vajzen nuk i kishte humbur kot.


Ndodheshin te dy ne nje Parkim ku naten shkonin çiftet e te dashuruarve.
Atje kishte pak liri, prej kohesh Policia mbyllte nje sy per te lene te qete dashnoret ne defrimin e tyre .Veturat ishin zakonisht te shumta ku neper muzg mund ta dalloje qe ishin ne pergjithesi çifte te reja qe kryenin marredhenie dhe nuk mungonte ndonje burre qe kalonte per te pare. Ishin ata maniaket qe shqetesonin
te dashuruarit me shikimet e tyre etj.

Ai e ledhatoj te pubisi lehtesisht dhe ajo beri te njejten gje me organin e tij seksual. Vazhdoj ta ledhatonte te klitori pa humbur durimin, derisa ajo filloj lagej.
-Me pelqeu menyra si me perkedhele poshte ,-tha ajo dhe me shpejtesi i uli sedilen e makines atij.I shtrire ne sedile ai ndjeu duart e saj te "vezèt" e tij dhe buzet e saj qe " arrestonin" koken e organit, pastaj organi u zhduk brenda gojes se saj, ku gjuha e saj luante si ajo e gjarprit sa here qe e nxirrte pjesen me te madhe te organit seksual nga goja e saj e thelle. Perdorte gjuhen e pastaj e thithte krejt duke i kushtuar shume vemendje " vezève" te djalit, te cilat nuk i linte te qeta me doren e djathte.

Degjoheshin zhurma makinash qe leviznin rreth e rrotull. Ata te dy nuk shiheshin nga jashte ,ashtu siç ishin shtrire e perkulur ,dhe ishte ky momenti ku burrat " spektatore" nxeheshin nga zilia ose eksitimi !!
Nje veture ndaloi prane tyre ne momentin qe ai ishte prane arritjes se kulmit te kenaqesise dhe pa nje drite t'i verbonte .

Ajo e nxorri nga goja ate, tamam kur s'duhet t'a nxirrte dhe ai e perfundoj me dore "çeshtjen" . Po ,tamam çeshtje ishte shnderruar ngaqe per kenaqesi as qe behej fjale duke pare nje person me drite dore qe leshonte rreze drite drejt pjeses se trupit te djalit te sapodale nga goja e asaj.
E fshiu ate me shami shpejtesisht dhe ende me pantallona te zberthyera zbriti nga vetura per t'i dhene nje mesim te mire " spektatorit" te paftuar.
U drejtua drejt atij me ulerima, kur shtangu komplet.
Ishte makina e Policise . Askush nuk e priste mberritjen e policise ne ate “zone te lirè”, por shteti herè pas here tregonte forcen e tij.

-Po bejme nje kontroll - tha polici duke treguar me gisht nje kolegun e tij qe po ndriçonte me drite dore makinen e nje çifti tjeter.
-Me jep dokumentet dhe mberthe pantallonat! urdheroj Polici i cili tashme e kishte rifituar kontrollin qe mund t'a kishte humbur per pak sekonda nga eksitimi i mundshem i shkaktuar nga skena erotike.
Pas disa minutash policet u larguan pa harruar t’i thoshin çiftit se here tjeter do te merrnin masa te rrepta, ngaqe ligji e ndalonte seksin ne ambjente te hapura ku cilido mund te shihte skena te turpshme.

Pas nje jave Ata te dy shkuan ne nje hotel te vogel jashte qytetit. Deshironin te benin dashuri per se mbari e panderprerje .
Pasi hengren dreke u hynè ne dhomen e tyre.
Vajza D nuk kishte durim dhe donte t'i tregonte menjehere veshjet e saj intime te cilat i kishte zgjedhur per ate takim .
Ai e admiroj zgjedhjen e saj dhe e puthi te gjinjte pa i hequr mbajtesen e gjirit. E puthi edhe poshte mbi mbathjet e saj, dhe e eksitoj aroma qe vinte nga vagina e vajzes. Ne disa raste ishte ere e keqe , ne disa te tjera ishte arome jo e kendshme , por sidoqofte shume eksituese. I spostoj pak mbathjet e zeza asaj per
te perfituar nje puthje nga buzet e organit femeror.
U terhoq ngaqe era e saj jo e pelqyeshme qe la pak pa fryme, por kjo ja shtoi me teper deshiren.

Shkuan ne banje per te bere dush se bashku ,dhe ajo qeshi me te madhe kur ai plot çiltersi tha " hera e pare qe bej dush me nje vajze".
-pse qesh ? pyeti ai
-je shume i sinqerte, urrej djemte qe krenohen kot, Edhe per mua eshte hera e pare qe .... e bej ne dush- tha ajo e pa u zgjatur me tej filloj t'a perqafonte ............

Shtrati ishte shume i pershtatshem. Po rrinin te shtrire e ajo kishte vendosur kryet mbi gjoksin e tij duke perkedhelur ato qe ajo adhuronte me shume " vezèt mashkullore" .
Ai i beri propozim per te bere nje pozicion te bukur sa per fillim -rifillim .
Pa kthyer pergjigje Ajo u vendos siper tij duke zgjatur gjuhen e saj te koka e penisit i cili tashme i lare mire ia shtonte oreksin ..........
Ai drejtoi vithet e saj drej fytyres se tij, i puthi pak e me vone i lepiu vaginen, ndersa ajo njekohesisht i thithte organin gjenital. Po kryenin ate shume spektakolarin per disa persona ; pozicioni 69 .
Ky pozicion kishte disa avantazhe .Te dy ishin shume te eksituar e asnjeri nuk tregohej egoist .

Vajza e eksituar ne kulm nga lepirjet e tij po tregohej e zjarrte ne thithjet e saj, por e humbi disi kontrollin kur ai i thithi me buze majen e klitorit i cili pas lepirjeve dhe thithjeve po i dhuronte vajzes emocione tronditese.
AI pati deshire t'a depertonte, prandaj e ktheu vajzen per ti dhuruar nje tjeter emocion, ate me rraskapitesin, orgazmen e perlotur.
Ishte ajo qe tunde koken si cmendur, e dikur shpertheu ne lot . I trembur, ai mendoj se po i shkatonte dhimbje, prandaj u terhoq pak, por ajo i mbertheu koken me kembet e saj duke i bertitur ; Vazhdo ,jepi !!
Pas loteve ajo qeshi e lumtur
- asnjehere s’kam qarè, nuk jam perlotur nga kenaqesia - tha ajo .

Dikur u kujtuan qe duhet te iknin nga hoteli.
Ate dite ishte shume bukur e sigurisht qe do te riktheheshin atje per te gezuar momente te tjera, te cilat dashuria i ben te paharrueshme.
Ishin dy te rinj te kushtuar njeri-tjetrit. Ishte i rralle shqetesimi i secilit per partnerin, donin te kenaqnin me çdo kusht njeri-tjetrin, nuk ishin egoist , ngaqe egoizmi nuk paguan askend. Kushedi nese AJO do te perjetonte te tjera Orgazma pèrlotèse .................


Erion Selmani
5 Gusht 2005
TERNI

Takimi i zjarrte / Tregim
Pas puthjeve virtuale ndodhi edhe takimi i shumepritur i dy te dashuruarve ne web.
Ajo e priste ne aeroport plot ankth. Shihte me vemendje çdo djale qe i zinte syri dhe me ne fund njohu djalin qe po priste. Iu duk edhe me i bukur se sa ne fotografite qe kishte pare ose ne webcam.
U perqafuan gjate dhe ashtu siç e kishin enderruar prej disa muajsh, buzet e tyre u bashkuan. Kishte ne ate puthje edhe pak ndrojtje, deshire, epsh por sidomos emocion rrenqethes.
Pas darkes ne lokal shkuan jashte qytetit me makinen e saj
dhe patem deshire t'a bènim nè natyrè pa pritur deri sa te mberrinin ne shtepine e vajzes .
Shtruan pertoke peshqirin qe ajo ndoshta kishte marre enkas dhe
po shiheshin nè sy ; - Te kam enderruar shume dhe po çmendesha nga deshira per ty dhe sidomos per buzet e tua eksituese,-I tha djali.- me çmende me mesazhet e tua dhe me ledhatimet imagjinare qe me shkruaje, me puth te lutem! Iu lut ai.
- Sikur ta dish ti bukurosh se sa me eksitoje me ato historite e tua, vdiqa per te puthur keto buze.- tha ajo dhe aty filloj nje puthje e zjarrte deri ne egersi. Ajo ishte e papermbajtshme.
Putheshin me nje uri te ekzagjeruar dashurie. Lepirje, thitthje buzesh derisa ajo i kafshoj lehte buzen e poshtme.
- Ajo i bertiti: - JAM E JOTJA, mè bèj tè ndihem, femèr
,tè ndihem bombe seksuale, ashtu si ne mesazhet e tua- dhe i zbertheu kèmishen .
Ai e kuptoj qe goca donte diçka tè fuqishme, nje marredhenie disi te dhunshme, kuptohej se ajo ndjente nevojen per seks trondites!.
Ai ishte krejt i eksituar kur i ledhatoj dhe puthi floket
e bukur, por Ajo deshironte dicka tjeter .
E zhveshi me
rrèmbim dhe i preku gjoksin, e me pas e mbuloj me puthje dhe thithje derisa i kafshoi embelsisht majat e gjinjve. Ajo bertiti me ze te eksituar:- Mjaft me pèrkedhelje
dua diçka te forte, dua tè ndihem femra jote, tregohu burrè i
vèrtetè!!!
Te shtrire pertoke filluan seksin e vertete, ate me te zjarrtin.
Renkime dhe pasion marramendes. Ajo qendroj per pak poshte tij dhe pastaj ai iu lut qe ajo te nderronte pozicionin.
E ulur siper mashkullit ajo i afroj gjoksin tek fytyra per te ndjere thithjet e tij te pakursyera. Gjithashtu djali ne kete pozicion i perkedheli me “zemergjeresi” pjesen e siperme te seksit femeror, ngaqe pjesa e poshtme tashme ishte pushtuar nga penisi.
Qendruan dy ore ne lendinen jashte qytetit deri naten vone.
E perseriten maredhenien dashurore. Ajo qendroj poshte tij duke pritur goditjet e njepasnjeshme mashkullore derisa ndjeu sper*** e djalit qe i lagu gjoksin dhe barkun. Kjo e beri edhe me eksituese situaten.

-Je shume seks ,Shkerdh ***! I tha ajo
qeshem te dy me te madhe , e pastaj u puthem me kenaqesi
- Pse thua shkerdh***?-pyeti ai.
- e kam keshtu si menyre komplimenti, si te them, je hata fare!
- Do te ha te gjithen ,te hengsha p… ! Tha ai


Pas pak shkuan ne shtepine e asaj. Ajo jetonte me nenen.
Pasi ishin lare dhe nderruar teshat atij iu kujtua premtimi i saj.- Me ke premtuar qe do benim 69?
Pa fjale shkuan ne shtrat dhe filluan te putheshin derisa arriten tek seksi oral 69. Ajo e lepiu dhe thithi llahtarshem penisin e natyrisht ai dha piket e tij me te mira me gjuhen e tij te palodhur per femrat, veçse pas pak ajo e nderpreu oralen dhe u pergatit te rrembente brenda te çares se seksit femeror, mashkullin e saj te ardhur enkas nga larg.


- Pse nuk jetojme bashke? I tha ajo ne mengjes
- Mos valle do te martohemi? Pyeti ai
- _Nuk e di, ndoshta! U pergjigj vajza me dinakeri.

Bene dashuri gjithe fundjaves, derisa ai i tha: Ok, e pranoj se kam nevoje te qendroj prane teje. Dua te bashkejetoj me ty.
-Te dashuroj bukuroshe!
-Edhe une shpirti im, te dua shume!
“te pakten kesaj here me quajti “shpirti im” dhe jo Shkerdh***!” mendoi Ai.

E.S

Ujevara ne Terni

Nje pamje nga ujevara me e larte ne Evrope

23/07/07

Puthje virtuale/ Tregim

Miliona persona enderrojne takime me njeriun qe kane njohur ne internet. Duke pritur diten e takimit real, shumekush nepermjet fantazise perpiqet te argetohet me takime te imagjinuara. Kjo eshte nje pjesez e vogel e asaj qe ndodh sot anembane botes.
-Ka ardhur momenti te flasim hapur miku im. Pse iken kur shume djem me bien ne gjunje, me adhurojne, pervelohen per mua, ndersa ti me rreshqet pa kuptim, pa brenga.- I shkruajti ajo.
- Te gjitha vajzat thone keshtu “djemte me luten” . a e ke menduar se ndofta edhe djemve ua ka qejfi qe t’ju luten vajzat? Ha ha ha
I shkruajti ai ne kompjuter. Ajo i nguli syte tek dritarja e vogel e kompjuterit ku shihej bashkebiseduesi ne web cam .
Ai po qeshte dhe vajza u josh shume nga buzet e djaloshit. Ajo do te donte me teper sesa nje shfaqje ne monitorin e kompjuterit.
Donte edhe qe ai te zhvishej ne webcam per te pare trupin e tij mashkullor. Ajo ishte shume kurioze te shihte penisin e tij, por ai nuk ja tregonte asnjehere ne webcam.
- Une nuk i lutem askujt, po deshe eja e mos ma perserit me ate fjalen e largesise dhe 1200 km rruge.Te pres!
Vajza po behej gati te largohej nga chat-i kur ai i shkruajti.
- Ok, do te vij se shpejti tek ty. Neser do te dergoj nje mesazh te bukur.
- -------- Ai i dergoj vertete nje e-mail.
Endёrrova natёn neve tё dy nè njё dhomё Hoteli . Nga dritarja shihej deti,dhe perёndimi i diellit e pa tё ndarё sytё pёrgatita njё koktej per ne .Filluam tё pinin duke parè njeri- tjetrin nè sy.Ti mё the se je pak e lodhur nga shёtitja e mbrёmjes anёs detit dhe unè e kuptova qè ti kishe nevojё pёr njё masazh qetёsues .Nё krevat fillova tё masazhoj shpinёn tёnde me shumё kёnaqesi. Dukeshe e gёzuar ndёrsa unè tё ledhatoja. Tè zbertheva mbajtёsen e gjirit e vazhdova masazhin edhe te vithet e kofshet, pastaj me ngadalè tё hoqa mbathjet .Shkuam drejt dushit pa fjalè, ngaqё pastertia reciproke nё kёsi rastesh do tё na e rriste deshirёn pёr dashuri e do i jepte njё tjetёr shije.
Ne kёrkonin kёnaqёsine totale nё natёn tonё tё parё.Filluam tё laheshim duke shikuar me kuriozitet trupin e njeri -tjetrit e unё tё ndihmova tё laje shpinёn.Pas pak tё putha tek qafa pёr herё tё parё, tё putha shpatullat, por papritur ti mё kёrkove buzёt .Ishte njё puthje eksituese, e gjatè, plot pasion. Ndjeva duart e tua qё me preknin gjithandej plot afsh.Fillove tё luash me pjesёt mё tё bukura tё trupit tim dhe unё padashur lёshova njё rёnkim tё lehtё. Duart e tua preknin vazhdimisht penisin dhe testikujt e mi Tё eksplorova edhe unё gjithandej, isha shumè i eksituar, pastaj u gjunjёzova para teje dhe tё putha tek vendi yt mё i bukur, ai mè i zjarrti ! Putha buzёt e tua tё poshtme me ndjenje.Gjuha ime e etur per seksin tend te shkaktonte kenaqesi ,derisa e trondita klitorin tёnd Pёrrallor.Ti mёledhatove flokёt plot epsh, pastaj m’u lute te vazhdoja ashtu, por doje edhe diçka mè tepёr ...........Ti kishe nevojè tè ndiheshe ,femèr,tè ndiheshe Princeshè, tè arrije njё multiorgazem, dhe per herё te dytё unё e kuptova qё ti ishe lagur krejt, jo vetèm nga uji i dushit....Dolёm nga dushi dhe nё shtratin tonё ti fillove spektaklin tёnd dashuror.Pozicionet dhe lèvizjet e tua mё lanё me gojё hapur..Asnjeherè mè parè nuk mё kishte ndodhur tё merrja pjesё nё spektakle tё tilla dashurie. E kuptova qё duhej tё kisha ardhur mё parё tek ti, duke harruar ato 1200 km e largesisё tonё.
Kètè natё tё ёndёrrova bukuroshe.E ndjej qè kam nevojè tè puth duart e tua!.
.-----
Ajo u pergjigj pas disa orёsh me e-mail.

Si e ke numrin e telefonit? Dèrgoma me mesazh, ta provojme njehere edhe me telefon! Mesazhi yt mё pelqeu shume! Ai masazhi qetёsues do mё bёnte mirё, do ndieja kёnaqёsi gjithashtu do mё lindte dёshira pёr tё bёrё tё tjera gjёra.Do mё pёlqente tё mё puthje gjithandej e mё pas tё filloja unё duke tё puthur nga sytё e deri poshtё. Do tё puthja nё vesh qe te digjeshe nga epshi e me pas ti do tё mё merrje nё krah e te me hidhje me rrembim mbi krevat qё tё bёnim dashuri . Apo jo?

Unё ёnderrova te shkonim nё det pёr tё bёrё dashuri brenda nё ujё. Do shperndahej aroma ime nё uje dhe ti do tё deheshe vetёm nga era. Tё mё puthje ashtu si dua unё, tё mё thithje gjoksin e tё mё çmendje me renkimet e me fjalё tё bukura! Tani qё shkruaj ndjehem e eksituar. Eja tek unё! Me merr malli pёr ty!
Puthje nga larg!

22/07/07