17/07/09

Flamurtari fiton kunder Motherwell

Rikthehet ne Evrope Flamurtari i Vlores!

Me ne fund Flamurtari i rikthehet fitores ne Europa League. U gezova shume ashtu si gjithe tifozat shqiptare. Natyrisht qe kjo eshte nje fitore modeste ndaj nje skuadre gjithashtu modeste si Motherwell (Skoci), por le te shpresojme se eshte fillimi i nje epoke te re ne futbollin vlonjat. Ne tifozat e Flamurtarit s'para jemi te mesuar me fitore dhe besoj se e kuptoni euforine time. Kaluan kaq vite pa fituar asgje. Kete vit fituam kupen e Republikes dhe ja me ne fund edhe kete ndeshje nderkombetare.

Vlora ne delir! Ju lumte djemve te skuadres tone per lojen e bukur! Suksese Flamurtari!

----

Marre nga Skflamurtari.com

Flamurtari - Motherwell 1 : 0 FK Flamurtari Vlorë: Moçka, Guga, Beqiri, Veliu, Begaj, Alviz, Strati, Zeqiri, Shehaj (Roshi 36), Mema (Galica 77), Ngjela (Flavio Junior 46). Në bankinë: Xhelilaj, Kuqi, Merxha, Sakaj.
Kartona të verdhë: Begaj (12), Guga (56), Strati (85)
Motherwell: Fraser, Hammell, Reynolds, Craigan, Sutton, Lasley, O'Brien, McGarry (Fitzpatrick 64), Forbes (Murphy 74), Saunders (Page 40), Slane. Në bankinë: Jennings, Hutchinson, McHugh, Kosiorowski.
Kartona të verdhë: Forbes (36), Hammell (56)

Golat : Ermir Strati 66'
Flamurtari fitoi sot ( 16 Korrik )me Motherwell të Skocisë në Vlorë me rezultatin 1 : 0. Flamurtari ka pasur edhe shumë raste të tjera si në pjesën e parë por edhe në pjesën e dytë sidomos pas golit të shënuar në minutën e 66-të nga Ermir Strati. Në pjesën e parë të dyja skuadrat kanë goditur shtyllat e portave kundërshtare. Në minutën e 56-të skuadra e Motherwell ka fituar një penallti të cilën e ka pritur portieri i talentuar vlonjat Shpëtim Moçka. Pas golit të Stratit loja ka folur vetëm për Flamurtarin i cili nuk arriti të dyfishonte rezultatin. Tani Flamurtarit i duhet të luftoj edhe një ndeshje në Skoci duke kërkuar kualifikimin. Ndeshja e dytë midis këtyre dy skuadrave do të luhet të enjten 23 korrik në Skoci.